Wiceminister odniósł się w telewizji Republika do wprowadzenia nowych zasad dotyczących kwarantanny. Wyjaśnił, że święta powodują duży przepływ ludzi między krajami, a "w III fali epidemii, która wypada właśnie w okresie świątecznym chcemy - jeśli już ktoś chce przyjechać i odwiedzić swoich najbliższych - mieć pewność, że jest zdrowy, że nie jest zakażony koronawirusem".

Obowiązujące od wtorku nowe zasady kwarantanny dla podróżujących zakładają wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny, z której zwalnia negatywny test PCR lub antygenowy - dla przybywających ze strefy Schengen wykonany nie dłużej niż na 48 godzin przed przyjazdem, a dla podróżnych spoza strefy Schengen w Polsce. Każdy z przyjezdnych (zarówno ze strefy Schengen, jak i spoza niej) ma możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce.

Dodał, że sytuacja na bieżąco jest analizowana - wykorzystanie łóżek dla pacjentów z COVID-19, respiratorów. Przypomniał, że w szpitalach tymczasowych jest zapełnionych około 3 tys. łóżek, a do dyspozycji jest dwa razy tyle, czyli "można uruchomić ponad 6 tys."

Dodał, też, że w szczytowej fali jesienią w szpitalach zajętych było 23 tys. łóżek, teraz jest już 31 tys.

"To zupełnie inna skala zakażenia i zupełnie inny wirus, który był na jesieni. Teraz łatwiej się zarażamy i więcej osób trafia do szpitali" - podkreślił.

Kraska przypomniał, że w II kwartale szczepionek będzie zdecydowanie więcej. Dodał, że rząd chce sprostać temu i zwiększyć liczbę punktów szczepień. Dodał, że do szczepienia przeciw COVID-19, w myśl procedowanych właśnie w parlamencie przepisów, kwalifikować będą mogli nie tylko lekarze, ale przedstawiciele innych zawodów medycznych np. pielęgniarki, ratownicy medyczni.

"Im więcej Polaków wyszczepimy, tym szybciej przejdziemy przez tę pandemię, która w tej chwili osiąga swoje apogeum. Liczba nowych zakażeń jest bardzo duża i następne dni, myślę, że następne dni pokażą jeszcze wzrost nowych przypadków" - zaznaczył wiceminister.

W nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, którą we wtorek rano po poprawkach senackich zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia zapisano, że do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować mogą nie tylko lekarze, ale także lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni.

Wiceminister pytany był też o plany produkcji szczepionki AstraZeneca w Polsce. Zaznaczył, że rozmowy na ten temat trwają. "Wtedy logistyka tej szczepionki i dostęp byłby zdecydowanie prostsza i łatwiejsza. Te rozmowy trwają, ale teraz koncentrujemy się na dwóch rzeczach - na III fali i szczepieniu jak największej liczby Polaków. To czy ta szczepionka się pojawi, to melodia przyszłości" - wytłumaczył.

Wiceminister zapytany o sytuację związaną z epidemią na Śląsku powiedział, że jest na tyle trudna, bo tendencja wzrostu zakażeń nadal się tam utrzymuje. Dodał, że przygotowano tzw. plan awaryjny, na wypadek gdyby tych miejsc w szpitalach zabrakło.

"Jeszcze są wolne miejsca w woj. śląskim, ale z tych powiatów, które np. sąsiadują z województwem opolskim wczoraj zostało przewiezionych do szpitali w woj. opolskim około 20 pacjentów" - powiedział.

Równocześnie zaznaczył, że gdyby sytuacja się jeszcze bardziej pogarszała, to pacjenci z tego regionu będą przenoszeni transportem lotniczym w miejsca, gdzie sytuacja jest zdecydowanie lepsza.

"Widzimy, że Polska podzieliła się na dwie połowy. Wschód i północ jest w lepszej sytuacji epidemiologicznej. A południowa i zachodnia w zdecydowanie gorszej" - zaznaczył.

Lotnisko Chopina: nowe zasady kwarantanny dla przylatujących do Warszawy

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w życie weszły nowe zasady dotyczące kwarantanny po przylocie do kraju. Podróżni wracający samolotami na Lotnisko Chopina są kierowani na kwarantannę - informuje stołeczny port.

Jak przekazało Lotnisko Chopina nowe zasady dotyczące odbywania kwarantanny po przylocie do kraju obowiązują od północy z poniedziałku na wtorek; zostały one wprowadzane w związku z trudną sytuacją epidemiczną i będą obowiązywać zarówno podróżnych wracających ze strefy Schengen, jak i spoza niej.

Jak podał port, podróżni przylatujących na Lotnisko Chopina ze strefy Schengen zwolnieni są z obowiązkowej kwarantanny, jeśli posiadają negatywny wynik testu w języku polskim lub angielskim, wykonany w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy i okażą jego wynik na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej.

"Na Lotnisku Chopina istnieje też możliwość wykonania testu w kierunku COVID-19 jeszcze przed kontrolą Straży Granicznej. Jeśli podróżny przed wyjściem do strefy ogólnodostępnej nie dysponuje negatywnym wynikiem testu, jest obowiązany podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsca pobytu, w którym odbędzie kwarantannę oraz numeru telefonu kontaktowego" - czytamy.

Z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie 48 godzin, a laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.

Osoby przylatujące na Lotnisko Chopina spoza strefy Schengen podlegają obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której obowiązane są podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsce pobytu oraz numeru telefonu kontaktowego, niezależnie od tego czy posiadają negatywny wynik testu wykonanego przed przekroczeniem granicy.

"Kwarantannę skrócić może wyłącznie negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 wykonany po przylocie do Polski i wysłany do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin" - napisano.

Wszyscy pasażerowie wylatujący z Warszawy mogą wykonać szybkie testy antygenowe, jak również testy RT-PCR oraz PCR w trybie CITO w kierunku Covid-19.

Także pasażerowie odlatujący ze stołecznego portu mogą skorzystać z możliwości wykonania szybkich testów diagnostycznych w kierunku COVID-19.

Wynik testu PCR w trybie CITO dostępny jest w maksymalnie 30 min, od momentu pobrania wymazu. W przypadku testu RT-PCR należy zgłosić się do Punktu odpowiednio wcześniej, ponieważ odbiór wyniku testu RT-PCR możliwy jest po 24 godzinach. Na wyniki testu antygenowego oczekuje się około 20 minut.

Wyniki wydawane są również w Mobilnym Punkcie Pobrań, zorganizowanym przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA; zlokalizowanym jest on przy terminalu; czynny jest całodobowo, we wszystkie dni tygodnia. Zaświadczenia wydawane są w języku polskim i angielskim.

Szybki test antygenowy to wydatek 200 zł. Cena testu RT-PCR wynosi 520 zł, a PCR w trybie CITO 620 zł. Nie ma konieczności wcześniejszego umawiania wizyty.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe przepisy dot. kwarantanny weszły w życie w nocy z poniedziałku na wtorek (29-30 marca).

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Zarządza nim Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W 2020 roku port obsłużył 5,482 mln, co oznacza spadek o 70,9 proc. wobec roku poprzedniego.