Dyrektor generalny spółki Robotyzacja Polska Radosław Grabowski ocenił, że robotyzacja jest koniecznością. "Dzisiaj firmy, które nie były zainteresowane wdrażaniem tych rozwiązań, muszą je szybko u siebie stosować, żeby w ogóle przetrwać na rynku" - powiedział.

Jego zdaniem automatyzacja jest warunkiem koniecznym dla niektórych firm, a jego nie spełnienie może przełożyć się na brak możliwości uczestnictwa w międzynarodowej wymianie handlowej.

Obecny podczas panelu konsultant polityczny, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz ocenił, że najbardziej niebezpieczną ideologią jest tzw. technoentuzjazm, który polega na bezrefleksyjnym wdrażaniu wszelkich innowacji technologicznych. "W wielu konkretnych przypadkach przedsiębiorcy powinni wchodzić w procesy takie jak automatyzacja, ale nie obsesyjnie, nie bezkrytycznie" - podkreślił. "W każdym przypadku powinni robić to w kontakcie z ludźmi, którzy będą obsługiwali te urządzenia (np. roboty - PAP)" - dodał.

Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej, Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021, i prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A. powiedział, że podziela poglądy obu stron sporu o cyfryzację. "Cyfryzacja jednak postępuje, musimy być w tym procesie, bo będziemy łapali zapóźnienia" - ocenił. "To, jak wdrażamy konkretne rozwiązania, to inna sprawa. Kierunki są od lat wyznaczone, wyznaczają je gremia europejskie i gremia światowe, na przykład UE, która ogłosiła cyfrową dekadę, w ramach której przeznaczy dużo środków na cyfryzację" - wyjaśnił.

Reklama

Pytany o to, jakie kierunki w ramach rozwoju cyfryzacji zamierza w kolejnych latach obrać Polska, Szubert powiedział iż będą to "komputery i przetwarzanie dużej ilości danych, komputery kwantowe, technologie kwantowe, również obszar kompetencji związany z nowymi zawodami".

Jego zdaniem w przyszłości mogą zniknąć wszystkie zawody, które da się zautomatyzować, również te z obszaru medycyny czy prawa. "Cyfryzacja dotyka z tyłu procesy również w rolnictwie, np. nowoczesne przetwórstwo" - zwrócił uwagę Szubert.

Jak wskazał, jeśli Polska chce być w obszarze cyfryzacji liderem, musi pokazywać kierunki rozwoju w ramach takich inicjatyw, jak Trójmorze czy V4. Prof. Zybertowicz w tym kontekście dodał, że kwestia wytyczania kierunków rozwoju jest związana z tematem suwerenności cyfrowej, który ogniskuje się wokół tego, kto wyznacza standardy, za którymi podążają inne państwa.