Amerykański producent samolotów Boeing rozpoczął procedurę zwolnień grupowych. Pracownicy już otrzymują wypowiedzenia. Na bruk trafi 17 tysięcy pracowników, co stanowi 10 procent globalnej siły roboczej koncernu. Redukcję etatów spółka tłumaczy trudną sytuacją finansową. Ci, którzy otrzymają powiadomienia o zwolnieniu, pozostaną na liście płac Boeinga do stycznia. Takie są federalne przepisy wymagające sześćdziesięciodniowego okreu wypowiedzenia.
Na zwolnieniu 17 tysięcy pracowników Boeing zaoszczędzi 1,7 miliarda
To niejedyne hiobowe wieści dotyczące lotniczego koncernu. Jak podaje PAP, z powodu problemów finansowych spółka opóźnia premierę swojego samolotu 777X. Padły też zapowiedzi, że jej wyniki sprzedażowe za trzeci kwartał będą prawdopodobnie dużo niższe, niż zakładają prognozy analityków z Wall Street. Zwolnienia mają przynieść Boeingowi blisko 1,7 mld oszczędności.
Gigantyczne kłopoty finansowe przyniósł Boeingowi zakończony na początku listopada strajk mechaników, który trwał pięćdziesiąt dwa dni i kosztował firmę 100 mln dolarów utraconych przychodów dziennie. W proteście uczestniczyło 33 tysiące pracowników dwóch kluczowych fabryk w amerykańskim stanie Waszyngton. To właśnie tam produkowane są między innymi najlepiej sprzedające się na świecie samoloty boeingi 737, a także 777, 767. Ostatecznie koncern przystał na spełnienie postulatów pracowników, którzy żądali 35-procentowej podwyżki płac rozłożonej na cztery lata. Będzie to kosztować Boeinga ponad miliard dolarów.
Żeby ratować sytuację, Boeing zdecydował się na sprzedaż akcji
Pod koniec października firma zaoferowała 90 mln akcji zwykłych i papiery będące w posiadaniu depozytariuszy o wartości 5 mld dolarów. Spółka zyskała na tym około 24 mld dolarów.
Jak pisze PAP, nie bez znaczenia dla kondycji finansowej Boeinga była decyzja o przyznaniu się do winy sprawie dwóch katastrof samolotów 737 MAX. Jedna tragedia rozegrała się w Indonezji, druga w Etiopii. Zginęło trzystu czterdziestu sześciu pasażerów. W związku z zarzutem oszustwa spółka zgodziła się zapłacić grzywnę w wysokości 243,6 mln dolarów, aby zakończyć śledztwo Departamentu Sprawiedliwości USA.
W ramach umowy producent samolotów zgodził się wydać co najmniej 455 milionów dolarów w ciągu najbliższych trzech lat na wzmocnienie programów bezpieczeństwa i zgodności.
Pod koniec października Boeing opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał, z których wynika, że odnotowano największą stratę od prawie czterech lat, wynoszącą 6,17 mld dol.
Co z polskimi pracownikami Boeinga
W czerwcu amerykański koncern oficjalnie otworzył nowy kompleks inżynieryjny w Polsce – przypomina „Fakt”. Boeing ma swoje biura w Warszawie, Gdańsku i Rzeszowie, w których pracuje już ponad 1,1 tys. pracowników, zajmujących się inżynierią strukturalną, produkcyjną, systemową oraz oprogramowaniem. - Rozbudowa tej infrastruktury pozwala wspierać programy komercyjne, obronne oraz usługi oferowane przez firmę. To najdynamiczniej rozwijający się zespół inżynierski Boeinga w Europie – pisze dziennik.
Boeing Polska, poza działalnością inżynieryjną, posiada biura Boeing Defense, Space & Security w Warszawie, Boeing Digital Solutions & Analytics w Gdańsku oraz centrum dystrybucyjne Boeing Distribution Services (BDSI) w Rzeszowie. Firma intensywnie współpracuje z polskimi dostawcami, ośrodkami badawczymi oraz uniwersytetami.