Reklama
Reklama

Stratfor: Oto geopolityczne prognozy dla Europy

22 października 2015, 05:17
Napływ imigrantów i uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w najbliższych miesiącach pozostanie jednym z najważniejszych problemów dla Unii Europejskiej. Działania podejmowane przez państwa członkowskie, związane ze wzmocnieniem ochrony granic lądowych oraz chłodniejsza pogoda, mogą nieco złagodzić imigrancki exodus. Jednocześnie UE rozszerzy operacje morskie związane z poszukiwaniem i zajmowaniem statków na wodach międzynarodowych, co w konsekwencji doprowadzi do gwałtownych starć z handlarzami ludźmi. Próby podejmowane przez UE odniosą jednak niewielki sukces. Podobnie jak działania związane z przekazywaniem krajom Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej środków finansowych, które mogłyby ograniczać napływ imigrantów. Warto pamiętać, że w krajach takich jak Libia, nie ma dziś rządu centralnego, z którym UE mogłaby w ogóle negocjować. Pieniądze nie pomogą również w zatrzymaniu uchodźców w takich krajach jak Turcja czy Liban, ponieważ – ze względu na bariery prawne – imigranci nie będą mogli podjąć w tych miejscach zatrudnienia. Pod naciskiem ugrupowań konserwatywnych, Niemcy zaostrzą swoje stanowisko wobec kryzysu imigranckiego i zrobią wszystko, aby stać się krajem mniej atrakcyjnym dla osób ubiegających się o azyl. Utrzymane zostaną również kontrole graniczne, które mają na celu zablokowanie najpopularniejszych tras migracji.
Napływ imigrantów i uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w najbliższych miesiącach pozostanie jednym z najważniejszych problemów dla Unii Europejskiej. Działania podejmowane przez państwa członkowskie, związane ze wzmocnieniem ochrony granic lądowych oraz chłodniejsza pogoda, mogą nieco złagodzić imigrancki exodus. Jednocześnie UE rozszerzy operacje morskie związane z poszukiwaniem i zajmowaniem statków na wodach międzynarodowych, co w konsekwencji doprowadzi do gwałtownych starć z handlarzami ludźmi. Próby podejmowane przez UE odniosą jednak niewielki sukces. Podobnie jak działania związane z przekazywaniem krajom Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej środków finansowych, które mogłyby ograniczać napływ imigrantów. Warto pamiętać, że w krajach takich jak Libia, nie ma dziś rządu centralnego, z którym UE mogłaby w ogóle negocjować. Pieniądze nie pomogą również w zatrzymaniu uchodźców w takich krajach jak Turcja czy Liban, ponieważ – ze względu na bariery prawne – imigranci nie będą mogli podjąć w tych miejscach zatrudnienia. Pod naciskiem ugrupowań konserwatywnych, Niemcy zaostrzą swoje stanowisko wobec kryzysu imigranckiego i zrobią wszystko, aby stać się krajem mniej atrakcyjnym dla osób ubiegających się o azyl. Utrzymane zostaną również kontrole graniczne, które mają na celu zablokowanie najpopularniejszych tras migracji. / ShutterStock
Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • plutarch
  2015-10-22 19:38:22
  Dziwię się, że Ukraina spłaca długi agresorowi. Jak okrzepnie, zażąda reparacji wojennych - Putin będzie inaczej śpiewał.
  1
 • ---
  2015-10-22 14:31:46
  Dlaczego reset wieku emerytalnego ma byc anty-biznesowy? Powinni tylko zabronic ludziom pobierajacym emeryture pracowac, co jest czynnikiem blokujacym wejscie mlodziezy na rynek pracy. To jest raport dla pospolstwa a prawdziwy jest tajny i niedostepny.
  1
 • Przem
  2015-10-22 16:10:20
  Demokratyczne wybory są nazywane rewolucją. No tak, bo wygrają ci, którzy chcą dobrze dla obywateli a nie dla zagranicznych korporacji...
  1
 • Ewiak
  2015-10-29 11:05:57
  Dokąd zmierza UE? Przypomnę fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy = Rosja od drugiej połowy XIX wieku] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem [powrót Rosji w tym kontekście oznacza także rozpad UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i powróci pod skrzydła Rosji]" (Daniela 11:28,29a).
  3
 • Tsar
  2015-10-22 14:26:24
  Siła militarna 450 milionowej UE kontra łachmaniarscy handlarze ludzmi - to ma doprowadzic do gwaltownych starc? To chyba zart. Niemiecka BND, brytyjskie MI6 albo dwie kompania polskiego Gromu moga same tych handlarzy zneutralizowac w ciagu dwoch dni jesli dostana rozkaz.
  1
 • Mat
  2015-10-23 07:37:25
  Co tam SRAJfor znowu wyniuchał ?
  1
 • Kral
  2015-10-22 23:07:20
  do Tsar

  to prawda, tylko oczywiście pierodlimy się z tym, żeby sprawę załatwić w aksamitnych rękawiczkach albo dając komuś trochę eurobanknotów.
  1
 • Nie slajdą !
  2015-10-22 20:14:40
  Znów slajdy bo przecież nie da ***** inaczej.
  Nie czytam
  1
Reklama
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej