Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Upadek Rosji. Polska geopolityczną potęgą. 8 zaskakujących prognoz Stratfor na kolejną dekadę

6 marca 2015, 06:15
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Stratfor nie ma również dobrych wiadomości dla naszego zachodniego sąsiada. Niemcy są obecnie czwartą gospodarczą potęgą świata, ale osiągnęły tę pozycję opierając się przede wszystkim na eksporcie. Niemiecka gospodarka jest dziś w pełni uzależniona od konsumentów i ich chęci oraz zdolności do kupowania produktów. Innymi słowy, Niemcy są dziś zakładnikiem dobrobytu i konkurencyjnego środowiska, w którym funkcjonują. Ewentualny upadek strefy euro i wzrost eurosceptycznych nastrojów na Starym Kontynencie może znacząco osłabić niemiecką gospodarkę. Konsumpcja krajowa nie zrównoważy prognozowanej przez Stratfor stagnacji eksportu wywołanej zawirowaniami w UE i silną konkurencją ze strony azjatyckich tygrysów. „Dlatego też, prognozujemy znaczącą recesję gospodarczą w Niemczech, która doprowadzi do krajowego kryzysu społecznego i politycznego, a w konsekwencji do zmniejszenia wpływów Berlina w Europie w ciągu najbliższych 10 lat”.
Stratfor nie ma również dobrych wiadomości dla naszego zachodniego sąsiada. Niemcy są obecnie czwartą gospodarczą potęgą świata, ale osiągnęły tę pozycję opierając się przede wszystkim na eksporcie. Niemiecka gospodarka jest dziś w pełni uzależniona od konsumentów i ich chęci oraz zdolności do kupowania produktów. Innymi słowy, Niemcy są dziś zakładnikiem dobrobytu i konkurencyjnego środowiska, w którym funkcjonują. Ewentualny upadek strefy euro i wzrost eurosceptycznych nastrojów na Starym Kontynencie może znacząco osłabić niemiecką gospodarkę. Konsumpcja krajowa nie zrównoważy prognozowanej przez Stratfor stagnacji eksportu wywołanej zawirowaniami w UE i silną konkurencją ze strony azjatyckich tygrysów. „Dlatego też, prognozujemy znaczącą recesję gospodarczą w Niemczech, która doprowadzi do krajowego kryzysu społecznego i politycznego, a w konsekwencji do zmniejszenia wpływów Berlina w Europie w ciągu najbliższych 10 lat”. / ShutterStock
Ośrodek Stratfor opublikował raport "Decade Forecast: 2015-2025" dotyczący geopolitycznych prognoz na kolejną dekadę. Wnioski wyciągnięte przez prywatną agencję wywiadu, nazywaną niekiedy „Cieniem CIA”, są zaskakujące, a nawet szokujące. Założony przez George’a Friedmana ośrodek prognozuje m.in. upadek geopolitycznej potęgi Rosji i dynamiczny rozwój krajów środkowoeuropejskich – z Polską na czele.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(70)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pirelli
  2015-05-11 22:34:17
  Ile jeszcze razy w kółko będzie powtarzany ten sam artykuł ?
  11
 • 12345
  2015-09-06 13:34:55
  Stratfor i te ich bajeczki ku pokrzepienie serc. Polska gospodarka jest bardzo mocno związana z europejską a jeszcze mocniej związana z Niemiecką. Jesteśmy wobec szwabów gospodarką peryferyjną, komplementarną.
  Jak Niemcy nzdychać to my wraz z nimi. Niż demograficzny u nas nie był tak duży jak w starej Europie ale po wyssaniu z nas 3 mln młodych aktywnych ludzi demografia nam siadła do podobnego poziomu jak w starej UE.
  Żeby Ci ludzie wrócili to Polska musiała by się stać partnerem strategicznym USA w który był by pompowany kapitał na masową czyli zarówno kroplówka wojskowa jaką otrzymuje IZRAEL, tak też i BAZY, tak też i koprodukcja komponentów militarnych jak i inne inwestycje jak np wskrzeszanie marki FSO przez choćby GM i budowa tu wszystkiego włącznie z ośrodkami badawczo rozwojowymi. ( oczywiście musiało by się to odbywać przy dużym udziale rządu) W innym wypadku nie ma szans by nasza emigracja wróciła bo nie znajdzie porządnej racy a nie ma szans byśmy przy obecnej ilości młodych nagle przebili wskaźnik demograficzny do 2.1.Musimy ściągnąć emigracje i najlepiej by to byłą ludność która wyjechała tudzież przesiedleńcy. W innym wypadu dalej będziemy zjeżdżali po równi pochyłej a nie stać nas tak jak Niemców by ściągać sobie ludność z bliskiego wschozu na zasadzie inkubatorów czyli trzymać ich przez xx lat na zasiłkach i naturalizować ich potomstwo.
  13
 • barb
  2015-08-06 18:51:02
  "antyrosyjskiej koalicji" ?? Kto jest przeciwko rosjii? Ja przeciwko zwykłym szarym Rosjanom nic nie mam. Zobaczcie jak na filmikach wygląda na codzień Rosja. Tak jak Polska. Ludzie mają samochody, biznesy, rodziny i tak samo jak Polacy starają się żyć z dnia na dzień nie wadząc nikomu. Dlatego też koalicja powinna się nazywać antykremlowska a nie antyrosyjska. Jak ma się czuć uczciwy rosjanin kiedy czyta, że jest jakaś koalicja antyrosyjska?
  18
 • analityk
  2015-03-19 18:12:23
  Do takiego scenariusza dążą konsekwentnie iluminaci z USA. Rządzą skrycie USA i chcą także rządzić i Rosją. Te chazarskie elity chcą wykorzystywać Rosję dokładnie tak samo jak to zrobili z Ameryką po to by zbudować jeden wielki talmudyczny Izrael.
  18
 • Raszid
  2015-04-20 10:21:16
  A kto zamawiał tę analizę?
  8
 • Gość
  2015-03-06 22:39:20
  Polska niema takich atutów by być potęgą. Po drugie niech lepiej to Polskę zabezpieczą by mogła się przed Rosją bronić. Może w Rosji uznają ,że nie opłaca się nas atakować.
  26
 • Gość
  2015-05-03 21:45:43
  Polska niema atutów na geopolityczne mocarstwo co najwyżej może zostać średniakiem w Europie. Na papierze to każdego można zrobić na kogo się chce.
  9
 • Terminator
  2015-03-08 21:27:06
  Do odstraszania i do geopolitycznej potęgi Polska potrzebuję większej ilości broni rażącej.Wiadomo również, że w latach 70. Edward Gierek patronował pracom rektora WAT gen. Sylwestra Kaliskiego nad wywołaniem reakcji łańcuchowej przy pomocy lasera. Gierek myślał o ew. próbach jądrowych w sztolniach w Bieszczadach. Ostatecznie w Polsce powstały "tylko" reaktory doświadczalne w instytucie w Świerku. Sam Kaliski zginął w nie do końca jasnych okolicznościach.
  7
 • Jacek P
  2015-12-01 12:28:07
  Widzę pewne słabości przede wszystkim wniosków dotyczących sojuszy. Niedługo Chiny staną się największym globalnym graczem w opozycji do Stanów. Wtedy Rosja stanie się sojusznikiem Stanów, a my powinniśmy raczej pomyśleć o Chinach. Oni już o nas myślą.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • dobry
  2015-03-10 21:40:09
  Różnie może być.
  0
 • Gość
  2015-05-12 07:41:34
  Polska jest krajem ogromnie zadłużonym i niema atutów do takiej pozycji w regionie. Niemcy są krajem demokratycznym budzącym zaufanie a to sprawia że świat będzie z nimi współpracował gospodarczo co przeczy załamaniu ich gospodarki. Uważam że to Niemcy ze swoim potencjałem i możliwościami będą nadawać tempo i wyznaczać kierunki rozwoju. Niemcy których potęga oparta jest na technologi i eksporcie są na tyle rozwinięte cywilizacyjnie, że w żadne burdy w stylu Putina nie dadzą się wciągnąć ,ponieważ za dużo mają do stracenia. Co Rosja zyskała na tym bałaganie ,głupich niema nie dają się wciągać w kreowaną przez Rosję awanturę. Drugim zagadnieniem jest inny obraz świata niż był nawet 50 lat temu. Gdybyśmy w naszym regionie rozpoczęli bałagan , to po jego zakończeniu moglibyśmy zrównać się z tzw trzecim światem. Zamiast wdawać się w chaos Europa powinna dogadać się z USA, by centrum cywilizacji świata pozostało przynajmniej na jakiś czas w rejonie Płn. Atlantyku. Tutaj znów Niemcy najbardziej skorzystają ponieważ mają najsilniejszą gospodarkę. Tekst Stratfor traktuje jako impuls do rozważań ,niż coś realistycznego.
  12
 • arbo 21.08.2015
  2015-08-21 09:58:31
  Z tego śmiesznego raportu wynika, że wszystko się zmieni, ale amerykanie pozostaną tym czym są, czyli wielkim nic
  9
 • stary wiarus
  2015-03-07 11:21:38
  Polska za Jagiellonów była potęgą i znów nią będzie.
  0
 • Janusz i Grażyna z dziećmi
  2015-09-06 21:30:52
  Bajki dla zakompleksionych białych negrów słowiańskich znad Wisły. Dwóch mają takich nawijaczy makaronu na uszy. Jeden to Żorzyk Friedman ze Stratforu oddelegowany na odcinek synchronizowania półkul mózgowych w bantustanach Europy Środkowej i Wschodniej, a drugi to Robercik Kagan, który robi taką samą robotę tylko w Indochinach i na wyspach Pacyfiku wśród skośnookich bliźnich. Tam też każdemu według jego marzeń. Trochę całusów Filipińczykom, trochę Japończykom, pogłaskanie po główce Tajwanu. Tak to się turla póki kacyki z glejtem USA do pasożytowania na własnych narodach mogą się spieniężać w metropoliach Europy Zachodniej. A teraz banalne pytanie antysemickie: co mają wspólnego ze sobą ci dwaj wymienieni przeze mnie panowie?
  7
 • MArek
  2015-09-01 18:55:08
  wrozenie z fusow
  5
 • milo 06.09.2015
  2015-09-06 16:25:59
  No tak a USA będa rządzić swiatem, bo tak chcą. Amerykanie to idioci, oni nie wiedza gdzie dane państwo leży, ale wiedzą co sie w tym państwie dzieje, wszędzie podsłuchy i agentura!.
  8
 • Januszg5
  2015-08-06 11:07:10
  Słyszało się wcześniej takie prognozy, oczywiście dla osób które są poddane PISowskiej indoktrynacji, gdzie Polska jest krajem w całkowitym upadku, brzmi to jak jakaś herezja ale takie think tanki opierają swoje prognozy na liczbach i trendach a nie plotkach i wierze w cuda. Moim zdaniem to w ogólnym zarysie bardzo prawdopodobny scenariusz
  7
 • rrrr
  2015-05-12 13:07:51
  ale nasi tu wrócą, wrócą ze swoimi majątkami i wykupią nas od zachodnich właścicieli .
  4
 • delikwent
  2015-03-08 13:37:19
  amerykanie troche przespali te lata dezinformacji rosyjskiej w europie ,bardziej skupiając się na chinach - gdzie jest w tym regionie względny spokój .czas na większe zaangażowanie się w europie ,choć to co napisze może wydawać się dziwne to rosja ,także nie ma wyjścia i musi wejść do uni i nato ,bo słabnąca pozycja niedzwiedzia w azji skończy się podziałem tego kraju,na dodatek rosnąca pozycja isis w czeczeni i dagestanie też mocno zdestabilizuje pozycje rosji w tzw. miękkim podbrzuszu..a poza tym chiny budują insfrastrukture na wschodzie rosji ,tylko po to by wywieść surowce ,które rosjia i tak ich nie będzie wydobywać z powodu braku funduszy.
  3
 • greg
  2015-08-06 21:15:38
  co za durny artykul tego juz nawet nie warto czytac i komentowac ale zacytuje S.Lema "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."
  1
 • praktykant
  2015-04-19 22:15:51
  Podobne analizy robiliśmy podczas X letnich praktyk badawczych.
  0
 • kwas
  2015-03-25 22:22:13
  Jezeli zastosujemy sie do wypowiedzi noblisty z ekonomi z USA to będzie NAPEWNO. Tylko mocna wiara w bzdury firm ratingowych czyli wypowiedzi chłopaków którzy bawią się swoimi jądrami przez całą dniówkę i zastanawiaja się jak zarobić żeby nic nie robic spowoduje ze będziemy mocarstwem.
  3
 • Major
  2017-03-31 10:46:14
  Naszą słabością a jednocześnie ATUTEM jest miejsce położenia naszego kraju,co tłumaczy użycie w artykule zwrotu" >geopolityczny
  0
 • Rucia
  2021-02-07 06:42:35
  Tak to prawda. Polska liderem Polska przewodnik świata
  0
 • Karol
  2015-12-01 11:25:33
  Sa prognozy samo sie spelniajace i takie, ktore miedzy innymi przyczyniaja sie do wlasnego niespelnienia. Wydaje mi sie, ze mamy w tym wypadku do czynienia z tym drugim rodzajem prognoz. 70 lat temu niewielu wierzylo w przyszlosc Niemiec. O pozycji krajow decyduje przede wszystkim ich umiejetnosc wlasciwej diagnozy problemow i zdolnosc korygowania bledow a nie kultywowanie mitow. Te zdolnosc najlepiej zachowuja kraje wolne, czyli stawiajace na gospodarke rynkowa i zdolne do dzialania panstwo.
  0
 • Alek
  2015-04-20 03:57:18
  Kompletnu nonsens - Polska musi miec dobrosasiedzke stosunki z Rosja, a nie tworzyc a i jeszcze nawet przewodzic jakims "antyrosyjskim koalicjom" (sic !) w ktore ma kaprys nas wrobic jakis Stradford z kumplami. Komus sie marzy walka z Rosja do ostatniego Polaka. Niech sie wypchaja.
  0
 • bartus40
  2015-09-13 08:28:02
  Co oni tam palą, że tak gadają ?
  0
 • Sly
  2016-02-21 02:29:37
  z SSojuzem rozmanwialy ostatnio nawet wegry ,
  0
 • Pol
  2015-03-06 11:15:16
  Byliśmy już drugą Japonią za Bolka ??? zielona wyspa tez była ??? będziemy mocarstwem ???ihihihi co za bełkot ...firmy padają , brak pracy , młodzi muszą szukać chleba za granicami.

  jakie Mocarstwo ...??? aha wybory nadchodzą to mozliwe
  0
 • sms
  2015-03-06 13:22:46
  Fakt - w połowie sci-fi - państwo które może stać się potęgą musi byc rządzone przez
  światłych ludzi, czystych moralnie, państwowców. U nas takich można policzyć na
  palcach jednej ręki, a nawet gdyby było ich więcej, zostaną skutecznie zneutralizowani
  na 1001 sposobów przez miernoty rządne władzy dla władzy i kasy...
  0
 • Geopolityk
  2015-03-06 13:32:52
  Oczywiście że jest to wszystko możliwe, aby tak się stało muszą zostać spełnione następujące punkty:
  1. Dojście do władzy w Polsce prawdziwych elit politycznych a nie nieudaczników
  2. Jak najszybsze odejście z Białego Domu Czarnego Murzyna, najgorszego prezydenta USA w historii
  3. Śmierć Putina
  4. Lepiej niech Niemcy się nie zbroją
  0
 • edd
  2015-03-06 17:01:27
  10: wafel z IP: 89.71.206.* (2015-03-06 15:22)
  Zamiast dziecinnych obelg napisz proszę jakie to są wg ciebie w Polsce prawdziwe elity polityczne?
  0
 • Wikus
  2015-03-06 15:23:00
  Polska mocarstwem, ale pod warunkiem, że będzie pod skrzydłami USA. To są życzenia autorów, a nie poważna prognoza.
  0
 • MrKuba65
  2015-03-06 12:41:44
  Wiem wiem. Głównym analitykiem jest tam WRÓŻ MACIEJ. Już widzę tą "potęgę" zwłaszcza że wypływa z kraju coraz więcej młodych. Kto kupi taki kit? I jeszcze powinni prognozować spadek składki ZUS...HUMOR-satyra!!
  0
 • Obelix
  2015-03-06 10:33:36
  Ile takich prognoz przygotowują co roku?
  A może zaczniemy pozyskiwać nową rewelacyjną - strategiczną substancję z jabłek, cebuli i ziemniaków?
  0
 • M
  2015-03-06 10:32:47
  Mozna powiedzieć, że wiele z tych prognoz jest podobnych do tego, co przepowiada tajemnica fatimska. Polska w przyszłości ma stać sie głównym mocarstwem, najsilniejszym spośród państw chociaż cieżko sobie to wyobrazic.
  0
 • Adrian
  2015-03-06 16:29:08
  Polska = 51 stan USA = mocarstwo ! Sounds legit ;)
  0
 • Pit
  2015-03-06 13:06:44
  Ale do 1.04 to jeszce trochę... Małeo jest tu hipotez z którymi na trzeźwo można się zgodzić.
  1
 • Kasia
  2015-03-06 16:39:07
  Zapewne Pan Jackowski im to przewidział.
  0
 • Nord
  2015-03-08 01:09:43
  Drodzy rodacy, wszystko sie zgadza, nie znacie wszystkich faktow. Byl w sredniowieczu krol, ktory zbudowal potege Polski, mowa o tym co zastal ja drewniana a zostawil murowana. Wszystko to bylo mozliwe dlatego, ze przyjal on uciekajacych przed przesladowaniami Zydow i skupil sie na gospodarce. Zydow nazywal przyjaciolmi skarbu krolewskiego, bo placili tak ogromne kwoty do skarbu, Polska stala sie wowczas regionalnym super mocarstwem. Chyba nie musze sie rospisywac odnosnie analogii do czasow obecnych. Prosze tylko sobie poczytac jaka bronia dysponuje panstwo Izrael i jak ich przeniesienie na grunt Polski mialo by wplyw na pozycje geopolityczna w regionie. Nalezy zadac sobie jedno ********** wazne pytanie, czy wolimy byc samodzielnie ofiara zyjaca w strachu, czy razem z Zydami potega.
  0
 • xxx
  2015-03-08 09:52:19
  Mocarstwo mocne mocą głupoty, infantylnej bezradności i systematycznego demolowania własnego życia ? ;)
  0
 • alamakota
  2015-03-08 10:31:19
  pozytywnej propagandzie poddać się nie umiecie ;-)?
  0
 • sauroniasty
  2015-03-07 14:29:06
  do Nadir5. Widac e ulegasz medialnej psychozie a i chwytlwiym hasłom, bez wzgeldu ktoe ekipa to mowi bo widac ze politycy nei umieja analziwoac prostcyh faktow, 2 milikny to jest saldo wszystkich któzy od 2004 roku spedizli na zgarncia 3 miesiace i dłuzej a nie któzy wyjechali i nidgy nei wrócili, nawet erazmusy w to wchdoza no ludzie, jakos faktu ze 5 mln ludzi z brytyjskim paszportem mieszka za grancia nikt nei dostrzega bo to nromalne saldo w mobilnym społecznestwie, nawet jak zliczysz wszytskich ktiozy siedza za grancią, w UK jest pół miliona Polaków z tych co wyejchali po 2004, jak zbeirzesz z reszty krajów w tym Holandii i Norwegii to wyjdzie mneij niz 300k, owszem 800 tysiecy pzoostaje za garncia ale to jest normalne ze tyle lduzi jezdziło z arobotą z cąłego regionu srodkoweuropejskiego po 2--4 zwąłszcza ze 11 lat temu rpzbeitkiz arobkowe były ogromne
  0
 • mkl
  2015-03-07 14:32:35
  Ja bym się akurat co do Niemiec właśnie nie zgodził. Jak Niemcy wprowadzą markę to ich gospodarka może na tym skorzystać. Zgodzę się co do Rosji że upadnie. Tylko co wtedy z bronią jądrową, to jest problem. Polski też nie widzę jako tygrysa europy. No, chyba że wybory wygra Korwin ;)
  0
 • Marian
  2015-03-07 18:35:48
  Czlowkiek chcialby uwierzyc ale sie nie da. Chyba ze po szklance wodki.
  0
 • realistka
  2015-03-07 19:19:15
  no to co, jedziemy w kosmos z fantastycznymi opowiadaniami jaka to bedzie polska niedługo... :) a prawda jest taka że tyle ile teraz UE nam daje na rozbudowę państwa nie mieliśmy nigdy . a ile budujemy? niemal nic :/ to gdzie te pieniądze trafiają?! ... :/ hmmm
  oto cała prawda o tym TYGRYSIE EUROPY jak go nazwano nawet niedawno :/ śmiech na sali. czekam kiedy napiszecie że w polsce urosną za rok setki drapaczy chmur i miliony luksusowych willi prezydenckich. i do tego wszyscy polacy będą piękni zdrowi i bogaci. cały świat będzie do nas lgnął. :/ ludzie , dajcie sobie na luz. ten kraj nigdy nie będzie potęgą póki u władzi będzie rządziła mafia :/
  0
 • Zenek rap
  2015-03-07 23:26:20
  Malkontenci. Weźcie pod uwagę że nawet Hitler się obawiał narodu polskiego nazywać go kolokwialnie sprtciazami. Z Polski wychechalo 2mln tych którzy są tu zupełnie nie potrzebni i którzy nie potrafią sobie poradzić w rozwijającym się środowisku. Polska kwitnie w bulach i mękach ale niech ktoś mi wskaże narodziny bez cierpienia
  0
 • premierowa
  2015-03-25 15:43:44
  Niemcy zmagają się z niżem demograficznym ??? A my to nie?
  0
 • asd
  2015-03-25 21:08:06
  Jeżeli USA tak mówi to tak będzie. ja lubie prognozy banksterów bo zawsze sie sprawdzaja.
  0
 • Josephus
  2015-03-07 04:05:28
  Autor tekstu nieźle się objarał!
  4
 • Filip z konopi
  2015-09-12 16:07:01
  Dobrze, że Polska stanie się potęgą. Pozwoli jej to skutecznie konkurować z takimi "tygrysami", jak Nikaragua i Dominikana, nie wspominając o Ugandzie i Etiopii.
  0
 • Normalny
  2015-09-12 18:10:13
  Ktos w redakcji Forsalu cierpi na niewyobrazalnie ogromny kompleks i chce sie w ten sposob dowartosciowac. Ten artykul jest juz zamieszczony poraz piaty i za kazdym razem jest dokladnie opluty przez roznych forumowiczow. Komentowac go nie sposob, poniewaz merytorycznie to same bzdury. Dziwie sie tylko redakcji Forsala, ze zamieszcza kolejny raz artykul pisany pod nielicznych, chcacych sie "napompowac" malo ambitnych i nieoczytanych czytelnikow. Traktowanie jednak wiekszosci forumowiczow jako idiotow, jest daleko idacym skandalem i wystawia swiadectwo temu portalowi. Dla wiekszosci to niestety tylko stek bzdur.
  0
 • jan
  2015-09-29 11:49:30
  a czy w tej prognozie przewidziany jest upadek dolara,pewnie nie,dlatego ta prognoza jest tyle warta co pseudo prognoza pogody,usa bedzie jak kazde inne mocarstwo-nie bedzie supermocarstwem-to jest jedyna prognoza
  0
 • Gość
  2015-03-25 20:50:08
  To nieuprawnione myślenie, Rosja jest i pozostanie potęgą. Tylko zanim zmieni obłędny kurs polityczny, to wielu na ty ucierpi.
  1
 • Zfrasowany
  2015-04-20 15:08:19
  Polska może by była mocarstwem jak byśmy mieli troche mądrzejszych rządzących no ale nie stety w najbliszym możliwym terminie nam to nie grozi mądry w Polsce do władzy się nie pcha tylko same oszołomy
  PO,PIS,PSL SLD MOŻE ZA 100 LAT JAK JESZCZE POLSKA BĘDZIE ISTNIEĆ W CO BARDZO WĄTPIĘ ?
  1
 • pol124
  2015-12-02 02:07:37
  Jakby NIEMCY dostali jeszcze ze2000000emigrantów do wykarmienia to i POLACY by wrócili i dużo NIEMCÓW by w POLSCE o azyl poprosiło......tylko za prostowanie prawa i gospodarki trzeba się na serio zabrać ....i wszyscy powinni zacząc coś robić dla siebie i POLSKI
  0
 • 1235
  2015-09-06 13:39:54
  aha, zapomniałem wytknąć bzdury o rozpadającej się ROSJI. Do tego by nie dopuściły same USA, bo co niby miało się stać z arsenałem 8 tysięcy głowic nuklearnych z czego chyba 20% jest zapakowana na międzykontynentalne pociski balistyczne
  Rosja, tak samo jak i Chiny to kraje których nie da się podbić. Da się je co najwyżej zgnoić i osłabić
  Co do Japonii i działania USA w innych regionach też bzdura. USA obecnie koncentrują się na pacyfiku właśnie ze względu na Chiny i jak się okazuje, ze względu na ogromny wzrost potencjału Chinoli, potrzebowali "uruchomić" Japonię by ponownie odzyskać przewagę i możliwość szachowania Chin od wschodu, bo na morzy południowo chińskim niestety już nie są w stanie dokonywać projekcji siły
  2
 • tomek
  2015-04-19 21:42:08
  osiągnięcie pozycji lidera regionu nie jest możliwe choćby tylko z jednego powodu: z takimi niby-elitami, z taką władzą, której strategia polityczna nie wybiega poza bieżącą kadencję.
  1
 • kasi
  2015-03-06 23:06:30
  takich pierdul to ostatnio na rynku sporo...ludzie lubia sluchac takie opowiadaniw , bo to ich wzmacnia
  2
 • nadir5
  2015-03-06 09:03:33
  Interesująca analiza. Świetnie się czyta.Zupełnie jak Sci-Fi... Jedynie co do Niemiec mogę się zgodzić i wzrostu znaczenia krajów Ameryki płd... Bo niby jakim cudem Polska miałaby stać się "potęgą" skoro wyjechało z niej cirka 2mln w najlepszym wieku produkcyjnym... A inwestycje z USA już przerabialiśmy nieraz i jakoś żadna nie sprawiła u nas wzrostu dodanego gospodarki (F16, śmigłowce, teraz rakiety)
  1
 • Marian Zaporożec
  2015-09-07 10:34:10
  "Polska będzie jednym z liderów ekonomicznego rozwoju i wzrostu geopolitycznego znaczenia na świecie. W czasie, gdy Niemcy będą zmagać się z niżem demograficznym i osłabieniem eksportu,"

  Prognozy zawarte w raporcie wydają się być nieco nieaktualne w świetle obecnej sytuacji w Niemczech. Młodzi imigranci wypełnią lukę w strukturze wiekowej ludności, a stawki, za które zapewne będą pracować doprowadzą do wzrostu konkurencyjności niemieckich produktów. Czy to znaczy, że uchodźcy uchronią Niemcy przed wspomnianym czarnym scenariuszem?
  1
 • czytałem to.
  2015-03-26 21:43:16
  Te ich prognozy bywają sprzeczne. Raz piszą, że Rosja się rozpadnie, a raz piszą, że się poszerzy. Raz piszą, że USA ma tu swój interes i chce nas wspomóc, a innym razem piszą, że nic ich nie obchodzi Polska. Bajeczki S-F.
  1
 • bankier
  2015-09-12 09:48:38
  prognozy dla pl moga byc tylko negatywne przy obecnym rozwoju sytuacji-ue upada i traci znaczenie na arenie miedzynarodowej podobnie bedzie z usa
  1
 • jontek
  2015-08-06 19:13:18
  Takich ******* dawno juz nie czytalem - szkoda czasu na komentarz. Komus zdrowo temperatura uderzyla do glowy i ciagle zamieszcza ten sam artykul o "tygrysie Europy i swiata", jakim ma byc wdlug autora Polska. Ha, ha, - to jest dopiero megalomania !!!
  2
 • SpongeBob
  2016-06-14 12:34:57
  Ilość wpisów popełnionych przez ruskich trolli jest zatrważająca..
  0
 • buehehe
  2015-12-02 10:51:25
  Z Rosją rozmawiają najwięksi gracze tego świata, wy Polaki lepiej zajmijcie się sobą, bo na nic więcej was nie stać.
  3
 • oijlkj
  2015-12-01 10:23:36
  kurna ale wy jesteście, czytacie te papilotki i naprawdę myślicie (macie nadzieję) że rosja upadnie? i co, będzie tam pusta ziemia? czy może polska przejmie jej terytoria? :/ ooo matkooooo...
  jeśli rosja osłabnie to BĘDZIE AGRESYWNIE ZDOBYWAĆ I PRZYWŁASZCZAĆ CUDZE MIENIE. A TO OZNACZA ŻE Z POLSKĄ PODOBNIE JAK Z BIAŁORUSIĄ CAŁĄ UKRAINĄ LITWĄ ŁOTWĄ ESTONIĄ GRECJĄ WŁOCHAMI MOŻE BYĆ NAPRAWDĘ KIEPSKO. polska potęgą :D ale najgorsze nie jest to że to przeczytałem publicznej prasówce ale to że to nie pierwsze tutaj takie papilotki ... przerażające... polska nie ma prawda być gospodarczym tygrysem europy ale to choćby dla tego że naród polski jest za mało innowacyjny i po prostu nie potrafi być bogaty.
  2
 • Polak
  2016-02-21 10:40:48
  I co, miągwy? Wystarczyło aby PiS przejął władzę i pozycja międzynarodowa Polski skokowo wzrosła i będzie coraz mocniejsza. Mamy ogromny atut w postaci silnego rządu i braku problemów z imigrantami. Europa wchodzi w okres upadku, ale Polska na szczęście wreszcie zaczęła prowadzić zdroworozsądkowa politykę.
  1
 • werter
  2016-02-22 21:53:08
  upłynął rok i co? Pod rządami PiS Polska wyrasta na europejskiego lidera, zwłaszcza na tle chylących się ku upadkowi, przytłoczonych nawałą islamską krajów Zachodniej Europy...
  1
Reklama

Zobacz więcej