"Dla krajów Europy Środkowej oraz Europy Południowo-Wschodniej pandemia oznacza stratę trzech lat rozwoju gospodarczego. To potężny cios dla regionu, który dokonał znaczącego postępu przez dekady do tego kryzysu" - powiedziała w rozmowie z think tankiem Atlantic Council na temat Inicjatywy Trójmorza Georgiewa.

Pochodząca z Bułgarii ekonomistka wyraziła przekonanie, że łagodzenie skutków pandemii stanowić będzie bodziec rozwojowy dla państw Europy Środkowej.

Zdaniem szefowej MFW w wyrównywaniu różnic w rozwoju infrastruktury z Europą Zachodnią kluczowe jest zaangażowanie sektora prywatnego. Georgiewa podkreśliła, że konieczny jest do tego transparentny "system dobrego sprawowania rządów", który budzić będzie zaufanie kapitału. To - jak zastrzegła - główne wnioski z raportu MFW na temat Trójmorza.

Oprócz szefowej MFW w rozmowie udział wzięły: prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

Reklama

"To duży rynek. Ten region nie postrzega siebie jako wspólnego rynku, ale jest nim. To 102 mln ludzi żyjących w najszybciej rozwijającej się części UE" - mówiła o Trójmorzu prezydent Estonii.Podkreślając, że finansowane powinny być projekty z najwyższą stopą zwrotu, Kaljulaid oceniła, że o "przeznaczeniu Funduszu Trójmorza" zadecyduje to, czy swoje deklaracje o pieniężnym wkładzie w niego zrealizują Stany Zjednoczone. W jej ocenie pozwoli to na przyciągnięcie kapitału prywatnego.

Reprezentująca UE Simson zwróciła uwagę, że temat rozmowy jest "bezpośrednio związany z jednym z głównych zadań UE - trwałej konwergencji oraz spójności w Unii". "Cele Inicjatywy Trójmorza i polityki UE są komplementarne. Chcemy osiągnąć wzrost gospodarczy i bardziej spójną Europę, zapewniając inwestycje w infrastrukturę" - stwierdziła komisarz ds. energii.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny wymiar Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej a zachodnią częścią Starego Kontynentu.

19 i 20 października gospodarzem szczytu Trójmorza będzie estoński Tallin. Z uwagi na pandemię koronawirusa szczyt odbędzie się zdalnie.