W pierwszych dwóch tygodniach tego sezonu zborów Rosja dostarczyła 1,2 mln ton pszenicy, podał Interfax, powołując się na uwagi analityczki rosyjskiego Związku Zbożowego Jeleny Turiny. W porównaniu z poprzednim rokiem, liczba krajów kupujących rosyjską pszenicę zmniejszyła się o połowę do 12, ale „wysyłki do krajów, które są naszymi tradycyjnymi nabywcami, gwałtownie wzrosły” – mówi analityczka.

Oczekuje się, że Rosja, będąca głównym eksporterem zbóż, będzie miała w tym sezonie rekordowe zbiory. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która ograniczyła dostawy ukraińskiego zboża, ceny pszenicy są nadal znacznie wyższe niż zwykle o tej porze roku. Innym czynnikiem wpływającym na ceny są niekorzystne warunki pogodowe. Upały, susze i burze zmniejszają zbiory innych producentów.

Rosyjska pszenica bardziej konkurencyjna

Turina ocenia, że rosyjska pszenica stała się bardziej konkurencyjna po tym, jak podatek eksportowy tego kraju zmienił walutę z dolara na ruble, co spowodowało znaczny spadek ceny.

Reklama

Zawrotne tempo, w jakim Roska rozpoczęła sezon, jest znakiem, że komplikacje spowodowane sankcjami i wojną nie powstrzymują jeszcze eksportu żywności przez Rosję, nawet jeśli ma ona problemy z ubezpieczeniem i wysyłką towarów.

Według Ministerstwa Rolnictwa średnie zbiory pszenicy w Rosji w tym roku są również o 24 proc. większe niż rok wcześniej.

ikona lupy />
Eksport pszenicy / Bloomberg