Trwa dyskusja nad wpływem Polskiego Ładu na samorządy i ich finanse. Lokalni włodarze mówią o spadku wpływów. Rząd zapewnia, że choć i budżet, i samorządy poniosą koszty zmian, to wpływy JST i tak będą wyższe niż obecnie. Poprosiliśmy Ministerstwo Finansów o wyliczenia dotyczące wpływów z PIT i CIT dla samorządów w proporcji do PKB. Wnioski?
Najważniejszy: choć faktycznie nominalnie wpływy samorządów powinny być wyższe w przyszłym roku niż obecnie, to ich udział w PKB spadnie.
Jak wynika z prognoz MF, w przyszłym roku wyniesie on 2,83 proc. PKB. W tym roku może to być rekordowe 2,96 proc. PKB. 0,1 proc. PKB to w tym roku ok. 2,5 mld zł.
Zdaniem MF w tym roku gminy, powiaty i województwa mają otrzymać z PIT 61,3 mld zł. W przyszłym roku ma to być blisko 62 mld zł, co oznacza 1-proc. wzrost. Jednak w ostatnich latach (poza zeszłoroczną recesją) wzrosty wpływów z PIT przekraczały 10 proc. W przyszłym roku o 12 proc. mają wzrosnąć dochody samorządów z CIT. Dzięki temu zsumowane wpływy z obu podatków mają być o 3 proc. większe niż w tym roku.
Reklama
Według Piotra Bielskiego, dyrektora departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska, dane MF pokazują, że od 2018 r. widać wyraźnie, że udział dochodów samorządów z PIT i CIT jest funkcją sytuacji na rynku pracy: wysokiej dynamiki płac i ich rosnącego udziału w PKB. - Nominalnie wpływy samorządów w 2022 r. nie będą niższe, ale ten i następny rok będą kolejnymi, gdy płace będą rosły szybciej niż przed pandemią. Więc gdyby nie Polski Ład, to ich wpływy byłyby znacząco wyższe - podkreśla ekonomista.

Cały artykuł przeczytasz w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej i na e-DGP.