Struzik uczestniczył w piątek w Płocku (Mazowieckie) w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Kompleks Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej, który ma powstać do 2021 r. w sąsiedztwie tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Odnosząc się obecnej sytuacji w ochronie zdrowia, marszałek Mazowsza stwierdził, że "z jednej strony samorządy, w tym samorząd województwa mazowieckiego, inwestują w swoje placówki, rozwijając je, wyposażając w najnowocześniejszy sprzęt, a z drugiej strony mamy ciągle ten +znikający punkt+ niewystarczających środków z Narodowego Funduszu Zdrowia". "I z tym trzeba coś zrobić" – oświadczył Struzik.

Marszałek województwa mazowieckiego ocenił przy tym, że "nie ma innej metody niż podniesienie, i to w sposób jednorazowy, w sposób wydatny, nakładów na ochronę zdrowia w Polsce”. Jak dodał, „składka ubezpieczeniowa wynosi dzisiaj 9 proc. i od początku, od praktycznie 20 lat, to jest poziom niewystarczający”.

„Mamy ciągle +znikający punkt+, ciągłe oddłużanie, ciągłe przenoszenie tych kosztów na samorządy. I albo będzie odważna decyzja polityczna o podniesieniu składki o 2 proc., albo będziemy udawali, że ciągle reformujemy ten system” – podkreślił Struzik.

Według niego, gdy pod koniec lat 90. XX wieku toczyły się w Polsce prace legislacyjne nad ustawą o powszechnym, obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, „to wtedy eksperci zachodni wyliczali, że składka musi być między 11 a 12 proc”. „Przez lata ona dochodziła do tych 9 proc. i teraz stanęła” – zauważył Struzik.

Jednocześnie marszałek Mazowsza zwrócił uwagę „na fakt, że mamy wyraźne oszczędności, jeśli chodzi o fundusz ubezpieczeń społecznych, dotyczący rent”. „Dzisiaj rencistów jest coraz mniej, z wielu względów, i można dzisiaj już, jednorazową decyzją, przesunąć składkę rentową na składkę zdrowotną” – zaproponował.

„I naprawdę daję pod rozwagę politykom i tym, którzy się do polityki wybierają - dzisiaj najbardziej bulwersujący i najtrudniejszy element naszego życia publicznego to jest finansowanie ochrony zdrowia” – oświadczył Struzik.

Kompleks Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej w Płocku to inwestycja, która będzie realizowana w formie partnerstwa publiczno-prywatnego przez Grupę Zdrowie na terenie wydzierżawionym na 25 lat przez Wojewódzki Szpital Zespolony. Jej koszt, który pokryje inwestor, szacowany jest na ok. 3,5 mln zł.

Początkowo, od 2021 r. w placówce o powierzchni ponad 1500 metrów kw. będzie 45 łóżek dla pacjentów wymagających opieki długotrwałej i hospicyjnej. Docelowo ośrodek ma być rozbudowany by ośrodek mógł dysponować liczbą ok. 120 łóżek.

>>> Czytaj też: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS nie dla firm jednoosobowych