PKB Niemiec spadnie

PKB Niemiec, jako jedyny w grupie G7, spadnie o 0,3 proc., wynika z prognoz opublikowanych we wtorek przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Urzędnicy MFW obniżyli swoje prognozy, powołując się na utrzymujący się wpływ kryzysu energetycznego, który wywołał recesję w zeszłym roku. Recesja jednak trwała także przez pierwszy kwartał bieżącego roku.

ikona lupy />
Prognoza PKB na 2023 r., kryzys w Niemczech będzie gorszy niż wcześniej sądzono / Bloomberg
Reklama

Źródłem słabości niemieckiej gospodarki jest produkcja, która odczuła skutki ograniczeń energetycznych, niższego popytu ze strony Chin i zaostrzenia polityki monetarnej.

To nie koniec złych wiadomości?

Raporty z tego tygodnia z ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów do indeksu nastrojów biznesowych instytutu Ifo sugerują, że załamanie może się nie skończyć. Dlatego w następnej rundzie prognoz, perspektywy dla niemieckiej gospodarki mogą być jeszcze słabsze.

„Wygląda na to, że niemiecka gospodarka naprawdę ma trudności z wydostaniem się z recesji” – powiedział we wtorek prezes Ifo, Clemens Fuest, Manus Cranny z telewizji Bloomberg.

Niemieckie dane w przyszłym tygodniu pokażą, czy w drugim kwartale gospodarka Niemiec otrząsnęła się z załamania, czy będzie to kolejny kwartał ze spadkiem PKB.