Wkład rolnictwa w PKB w różnych państwach Starego Kontynentu jest bardzo zróżnicowany. Na przykład Niemcy są jednym z najmniej zależnych gospodarczo krajów w Europie w zakresie rolnictwa. U naszych zachodnich sąsiadów wkład rolnictwa w PKB to tylko 0,9 proc. Jeszcze mniejszy wkład w PKB rolnictwo ma w Wielkiej Brytanii (0,7 proc.) i Szwajcarii (0,6 proc.).

Wśród państw członkowskich UE najbardziej zależne od rolnictwa są gospodarki Łotwy, Rumunii i Bułgarii, gdzie wkład rolnictwa do PKB wynosi odpowiednio 4,2 proc., 4,3 proc. i 4,4 proc.

W Polsce rolnictwo to 2,2 proc. PKB.

Niskie znaczenie rolnictwa dla PKB są wspólne dla krajów wysoko rozwiniętych, które generują większość swojej wartości dodanej w sektorze usług.

Reklama

Duże znaczenie rolnictwa w krajach spoza UE

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja państw europejskich spoza UE. Rolnictwo ma ogromne znaczenie w Albanii, gdzie aż 17,7 proc. PKB to wkład rolnictwa. W Ukrainie produkcja rolna odpowiada za 10,6 proc. PKB, podobnie jak Mołdawii (10,6 proc.). Wysoki udział w PKB rolnictwo ma też na Białorusi (6,8 proc.) oraz w krajach bałkańskich, które kiedyś tworzyły byłą Jugosławię: Serbia, Czarnogóra, Kosowo (wszystkie ponad 6 proc. PKB) oraz Bośnia i Hercegowina (ponad 5 proc.).

ikona lupy />
Udział rolnictwa w PKB poszczególnych państw w Europie / statista.com