Prognozy PKB dla Polski
"Po odbiciu w 2024 r., polska gospodarka ma rosnąć w szybszym tempie w 2025 roku. Przewiduje się, że wzrost będzie wspierany przez silną konsumpcję prywatną i inwestycje, podczas gdy eksport netto będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę. Przewiduje się, że wzrost spowolni w 2026 roku. Inflacja spadła w 2024 r., ale przewiduje się jej tymczasowy wzrost w 2025 r. z powodu odmrożenia cen energii. Po wysokim deficycie sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2024 r., w horyzoncie prognozy spodziewana jest stopniowa konsolidacja fiskalna" - czytamy w raporcie "Autumn 2024 Economic Forecast: A gradual rebound in an adverse environment".
KE ocenia, że pozytywny wkład spożycia publicznego wzrośnie w br., podczas gdy wkład inwestycji spadnie z powodu słabszych inwestycji prywatnych. Eksport netto ma mieć negatywny wpływ na wzrost, ponieważ rosnący popyt wewnętrzny ma napędzać import przy niskim eksporcie.
Konsumpcja prywatna motorem wzrostu
"Prognozuje się, że w 2025 r. realny PKB wzrośnie o 3,6%. Konsumpcja prywatna ma pozostać głównym motorem wzrostu, obok inwestycji, w tym inwestycji publicznych finansowanych przez UE oraz inwestycji związanych z odbudową po powodziach we wrześniu 2024 r. Oczekuje się, że ujemny wkład eksportu netto zmniejszy się ze względu na ożywienie eksportu wraz ze wzrostem gospodarczym u kluczowych partnerów handlowych" - czytamy dalej.
Wzrost gospodarczy spowolni do 3,1% w 2026 r., ponieważ spowolni konsumpcja prywatna i publiczna, a także wzrost inwestycji. Zagrożenia dla prognoz wiążą się głównie z opóźnieniami w realizacji inwestycji publicznych, podała KE.
Inflacja
KE prognozuje średnioroczną inflację CPI na poziomie 3,8% w br. i 4,7% w przyszłym roku.
"Przewiduje się, że inflacja HICP z wyłączeniem cen energii i żywności nieprzetworzonej osiągnie 4,3% w 2024 r. i będzie powoli spadać w 2025 i 2026 r., ponieważ dezinflacja w usługach postępuje stopniowo w warunkach napiętej sytuacji na rynku pracy. Przewiduje się, że inflacja HICP spadnie do 3% w 2026 r. pomimo podwyższonego wzrostu cen usług i żywności" - czytamy w komunikacie.
Deficyt w sektorze rządowym i samorządowym
Polska odnotuje deficyt w sektorze rządowym i samorządowym (tzw. general government) w wysokości 5,8% PKB w 2024 r. i 5,6% PKB w 2025 r. (wobec -5,3% PKB w ub.r.), podała Komisja Europejska. Przewiduje się, że w 2026 r., w oczekiwaniu na wdrożenie zapowiedzianych środków konsolidacji wydatków, deficyt spadnie do 5,3% PKB.
W maju br. Komisja oczekiwała deficytu na poziomie odpowiednio: 5,4% PKB w 2024 r. oraz 4,6% PKB w 2025 r.
"Przewiduje się, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie do 5,8% PKB w 2024 r., napędzany przez zwiększone wydatki na obronność (szacowane na 2,6% PKB), podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym i nowe świadczenia rodzinne. Środki mające na celu złagodzenie społecznych i gospodarczych skutków wysokich cen energii, które zostały przedłużone do końca roku, również przyczyniają się do wzrostu deficytu. Jednocześnie dochody podatkowe, w szczególności z podatku VAT i podatku dochodowego od osób prawnych, były niższe, niż oczekiwano w pierwszych trzech kwartałach roku" - czytamy w raporcie "Autumn 2024 Economic Forecast: A gradual rebound in an adverse environment".
KE prognozuje, że w oparciu o środki zawarte w projekcie budżetu na 2025 r. deficyt spadnie do 5,6% PKB w 2025 r. w wyniku cyklicznego ożywienia i stopniowego wycofywania środków wsparcia energetycznego.
"Wydatki na obronność mają wzrosnąć do 2,8% PKB, zgodnie z rządowym wieloletnim planem zwiększenia zdolności obronnych. Oczekuje się, że dochody podatkowe wzrosną, między innymi ze względu na przyjęty program podwyżek stawek akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Rosnące płace nominalne mają wspierać wzrost wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych" - czytamy dalej.
Dług publiczny w relacji do PKB
"Przewiduje się, że relacja długu publicznego do PKB będzie stale rosnąć z 49,7% w 2023 r. do 62,4% w 2026 r. 2026. Wzrost zadłużenia jest napędzany przez wysokie deficyty i wysokie korekty przepływów zapasów związane z harmonogramem inwestycji obronnych" - napisano także w raporcie.
Relacja długu publicznego do PKB wzrośnie do 54,7% w 2024 r. następnie do 58,9% w 2025 r., podała KE.
(ISBnews)