W środę rano PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. "Tak, jak zapowiedzieliśmy, my szanujemy rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości UE. Zapowiadaliśmy, że postanowienia zabezpieczającego wprost na gruncie polskiego prawa stosować się nie da, zatem są konieczne zmiany w przepisach o SN" - powiedział Ast w środę dziennikarzom w Sejmie.

Poseł PiS mówił, że "zgodnie z oczekiwaniem TSUE, zgodnie z postanowieniem zabezpieczającym" projekt nowelizacji ustawy o SN przewiduje uchylenie przepisów, które obligowały sędziów, którzy przekroczyli 65 lat do przejścia w stan spoczynku. "Wobec tego, jeśli ustawa wejdzie w życie, ci sędziowie będą mogli powrócić do SN, tak jakby tej przerwy nie było, na dotychczasowych zasadach" - podkreślił Ast.

Ponadto, jak mówił poseł PiS, projekt noweli o SN uchyla procedurę ubiegania się o zgodę prezydenta na dalsze orzekanie po ukończeniu 65 roku życia. "Dotychczasowe postępowania w oparciu o ten przepis zostają umorzone" - dodał. Ast podkreślił, że dla sędziów, którzy już weszli do SN na mocy nowych przepisów, wiek spoczynku to 65 lat bez możliwości przedłużenia tego okresu.

19 października unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku. TSUE chciał też m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

Projekt PiS - jak przekazał Ast - zawiera też przepisy o charakterze technicznym, związane ze statusem materialnym sędziów.

"Sędziowie, którzy wrócą do orzekania w SN będą traktowani tak, jak cały czas te funkcję pełnili, od dnia wejścia w życie ustawy o SN. Z tym zastrzeżeniem, że odprawy, które otrzymali w momencie przejścia w stan spoczynku, będą musiały zostać zwrócone, ale uposażenie będzie takie jak to, które mieli przed przejściem w stan spoczynku" - powiedział poseł PiS.

>>> Czytaj też: Winny, ale bez kary. Sąd wydał wyrok ws. mechanika, który nie wystawił paragonu za wymianę żarówki w aucie