Koreańscy polityczni liderzy uświadomili sobie, że nie uda im się w najbliższym okresie odwrócić demograficznego trendu, wobec czego zaczną wdrażać kompleksową strategię, która będzie zawierała zarówno prokreacyjne zachęty, jak również narzędzia dostosowujące krajową gospodarkę do funkcjonowania w warunkach kurczącej się i starzejącej populacji.

Współczynnik dzietności w Korei Płd. wynoszący 0,92 był w 2019 roku najniższym na świecie. W zeszłym roku prawdopodobnie spadł jeszcze bardziej na skutek negatywnego oddziaływania pandemii na motywację obywateli do zawierania małżeństw i płodzenia potomstwa. Populacja zmniejszyła się w zeszłym roku po raz pierwszy w historii. Rekordowy poziom osiągnęła liczba gospodarstw domowych, ponieważ wiele osób decyduje się na samotne mieszkanie.

- Pandemia Covid-19 nasiliła negatywny szok wywołany przez malejącą populację, powodując przerwy w karierze kobiet, które borykają się ze zwiększonymi obciążeniami związanymi z opieką nad dziećmi i zakłócając napływ pracowników z zagranicy” - czytamy w rządowym oświadczeniu.

Bloomberg

Jaki plan ma rząd? Chce przede wszystkim zwiększyć odsetek pracujących kobiet i seniorów, jak również bardziej otworzyć się na imigrację zarobkową. Opracuje specjalną wizę dla naukowców i innych specjalistów z zagranicy. Pomoże także emerytom w otwieraniu własnych firm.

Korea Płd. wzmocni również prawne i instytucjonalne wsparcie dla nietradycyjnych typów rodzin, takich jak konkubinaty i pary posiadające dzieci, które nie wzięły ślubu. Rząd rozważa także wprowadzenie mieszkaniowych i pieniężnych programów wsparcia dla singli.