"Jeśli uda nam się to zrobić, będzie to wielkie osiągnięcie" - dodała von der Leyen.

Jej zdaniem mimo problemów z dostawami, Unia Europejska "poczyniła duże postępy" w szczepieniach przeciwko Covid-19 i znajduje się "na właściwej drodze". Do tej pory w UE zaszczepiono 12 mln ludzi. "To okazała liczba" - podkreśliła.

Szefowa KE powiedziała, że jeszcze luty i marzec będą trudnymi miesiącami, jeśli chodzi o zaopatrzenie w szczepionki. W drugim kwartale należy jednak, jak podkreśliła, oczekiwać znacznie więcej dawek szczepionek, gdyż przezwyciężone zostaną początkowe trudności i zatwierdzone kolejne preparaty.

Wcześniej w niedzielę Ursula von der Leyen poinformowała, że koncern AstraZeneca dostarczy na unijny rynek dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 w pierwszym kwartale br.; w sumie w tym okresie koncern farmaceutyczny dostarczy 40 mln dawek.

AstraZeneca rozpocznie dostarczanie szczepionek o tydzień wcześniej niż planowano. "Firma zwiększy też swoje możliwości produkcyjne w Europie" - napisała von der Leyen na Twitterze.

Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.