Rzecznik rządu był pytany w środę na konferencji prasowej o projekt dotyczący przesunięcia terminu wyborów samorządowych i ewentualne konsultacje w tym zakresie z prezydentem Andrzejem Dudą. Pomysł przesunięcia wyborów samorządowych z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku zgłaszali politycy PiS. W ubiegłym tygodniu sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski mówił, że taka możliwość jest nadal aktualna.

"W tej chwili nie ma jeszcze projektu ustawy. W związku z tym, tak jak mówiliśmy, dyskutujemy o kwestii zmian, uelastycznienia terminu wyborów samorządowych, dlatego, że trudno jest organizacyjnie prowadzić wybory w tym samym czasie, gdy mamy różne komitety wyborcze, gdy rozlicza się limity finansowe z różnych kampanii wyborczych" - mówił Müller.

Reklama

Dodał, że w polskim porządku prawnym Kodeks wyborczy "reguluje bardzo skrupulatnie wydatki na kampanię wyborczą, tzn. każdy kandydat, każdy komitet wyborczy, ma określony limit wydatków, którego nie może przekroczyć". "Jest jawność finansowania kampanii wyborczych, więc organizacja dwóch kampanii wyborczych w tym samym czasie powoduje, że ta transparentność tych działań, na co wydatkowane są środki, czy na kampanię samorządową, czy na kampanię parlamentarną, tworzą określone wyzwania organizacyjne i mogą też prowadzić do nadużyć" - zaznaczył.

Müller podkreślił, że od wielu lat samorządy apelowały o to, aby w innym terminie realizowane były wybory samorządowe, "chociażby ze względu na harmonogram uchwalania budżetów samorządu terytorialnego". "To też jest jedna z przesłanek, która jest brana pod uwagę w tym aspekcie" - dodał.

Zapewnił, że "jeżeli taki projekt, byłby finalnie przedstawiony, to stosowne konsultacje z panem prezydentem będą się odbywały". "Wiadomo, że głowa państwa na koniec decyduje czy dana ustawa jest podpisana, czy nie, więc oczywiście tutaj takie konsultacje byłyby zachowane" - powiedział rzecznik rządu.

Wybory samorządowe wypadają jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 roku). Jednocześnie jesienią 2023 wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 roku).

autor: Marcin Chomiuk, Rafał Białkowski