Jak podkreśla CBOS, po ubiegłomiesięcznej poprawie opinii o rządzie w grudniu jego notowania pogorszyły się i obecnie są tylko nieznacznie lepsze niż październikowe.

Spadek poparcia dla rządu

Według CBOS największe zmiany zaszły w poparciu dla rządu. W grudniu do zwolenników rządu zalicza się 28 proc. badanych (o 5 punktów mniej niż w listopadzie). Wraz ze spadkiem poparcia dla rządu przybyło jego przeciwników (wzrost z 44 proc. do 46 proc.) i deklarujących wobec niego obojętność (z 20 proc. do 23 proc.). 3 proc. nie miało zdania.

Reklama

Efekty pracy rządu dobrze ocenia 34 proc. respondentów (o 2 punkty procentowe mniej niż poprzednio), źle – 56 proc. (wzrost o 3 punkty). 10 proc. nie miało zdania.

Zgodnie z badaniem niewielkie, ale także niekorzystne dla rządu zmiany, zanotowano w ocenach polityki gospodarczej rządu. Perspektywy poprawy sytuacji gospodarczej w wyniku działań obecnego gabinetu dostrzega 30 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty procentowe). 61 proc. (wzrost o 2 punkty) nie wierzy w skuteczność polityki w tym zakresie. 9 proc. nie miało zdania.

Polacy niezadowoleni z prezydenta

Zadowolenie z tego, że Mateusz Morawiecki kieruje pracami Rady Ministrów wyraża 33 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty procentowe). 54 proc. jest niezadowolona z szefa rządu (wzrost o jeden punkt proc.). 13 proc. nie miało zdania (więcej o 3 punkty proc.).

Według CBOS po obserwowanej w ubiegłym miesiącu poprawie opinii o rządzie, w grudniu można mówić o korekcie jego notowań. "Mimo niekorzystnych dla rządu zmian, jego obecne notowania są nieco lepsze niż w październiku. Od jesieni 2020 roku rząd Mateusza Morawieckiego ma więcej przeciwników niż zwolenników, zaś jego działalność częściej oceniania jest negatywnie niż pozytywnie" - czytamy.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 listopada do 11 grudnia 2022 roku na próbie liczącej 1018 osób (w tym: 54,5 proc. metodą CAPI, 29,8 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI). (