"Wraz z obniżającą się inflacją i poprawiającą się sytuacją gospodarczą, banki centralne w Czechach i na Węgrzech rozpoczną cykl łagodzenia polityki pieniężnej w II poł. 2023 r., a w 2024 r. dołączą do nich NBP i NBR. Prognozujemy, że pod koniec 2024 r. stopy procentowe znajdą się w przedziale 5-6 proc. we wszystkich krajach EŚW-4" - czytamy w Makromapie banku "Prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-4".

Credit Agricole Bank Polska szacuje, że w I kw. 2023 r. powinien nastąpić szczyt inflacji we wszystkich krajach CEE.

"Oczekujemy, że w 2023 r. inflacja wyniesie 9,5 proc. r/r w Czechach, 14 proc. na Węgrzech, 11,1 proc. w Rumunii i 12,1 proc. w Polsce. W warunkach utrzymujących się tendencji dezinflacyjnych w 2024 r. prognozujemy, że inflacja obniży się w okolice 4-5 proc. we wszystkich krajach EŚW-4" - czytamy dalej.

Według Credit Agricole, kursy walut regionu będą utrzymywały się na relatywnie niskich poziomach na przełomie lat 2022 i 2023 z uwagi na podwyższoną awersję do ryzyka oraz zacieśnianie polityki pieniężnej przez główne banki centralne.

Reklama

"W dłuższym horyzoncie oczekiwana przez nas poprawa sytuacji gospodarczej na poziomie lokalnym i globalnym, jak również zmiana nastawienia Fed i EBC na bardziej łagodne będą sprzyjały umocnieniu walut regionu" - czytamy dalej.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższyła stopy procentowe w Polsce po raz pierwszy w październiku 2021 r., a następnie podwyższała je przez 10 kolejnych miesięcy, do września br. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1 proc. do 6,75 proc. W październiku, listopadzie i grudniu RPP zdecydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.

(ISBnews)