Ile wyniesie inflacja we wrześniu?

"Inflacja, która jest podawana, inflacja roczna PPI obejmuje średni wskaźnik z całego miesiąca. Oczywiście my obserwujemy swoje modele inflacji z dnia na dzień, ale nie podajemy jej wysokości codziennie, bo ma charakter zmienny. Inflacja za wrzesień będzie prawdopodobnie wynosiła nieco powyżej 8,5 proc. A to oznacza, że w dniu dzisiejszym ta inflacja jest jednocyfrowa."- poinformował prezes Glapiński.

Warunki obniżki stóp procentowych

Reklama

Zaznaczył przy tym, że wszystkie warunki obniżenia stóp procentowych, o których mówił na poprzednich konferencjach, zostały spełnione. "Wystarczające i konieczne warunki (obniżki stóp procentowych- red.) to jest jednocyfrowa inflacja i prognozy nasze oraz zewnętrzne, które w sposób jednoznaczny stwierdzają, że następnych kwartałach inflacja będzie szybko maleć. Oba te warunki zostały spełnione." - dodał szef NBP.

Glapiński: Polityka niepotrzebnie miesza się do polityki pieniężnej

Na konferencji prasowej podsumowującej ostatnie posiedzenie RPP i decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,75 punktu prof. Glapiński ostro podsumował wypowiedzi ekonomistów.

"W związku z napiętą polityczną atmosferą w Polsce pojawiają się niepoważne analizy i stwierdzenia", uważa szef NBP.

Raty kredytu w dół, inflacja w górę

Obniżka stóp procentowych z 6,75 do 6 proc. przyniesie obniżkę rat kredytów. Jednak ekonomiści ostrzegają przed długofalowymi kosztami tej decyzji, gdyż ma ona charakter proinflacyjny.

"Jest to absolutnie decyzja proinflacyjna, niezgodna z mandatem, który ma Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej" - powiedziała w TVN24 dr Małgorzata Starczewska- Krzystoszek.

Szef NBP: Inflacja CPI pod koniec roku może gwałtownie spaść

Inflacja konsumencka CPI może wynosić 5 proc. r/r lub poniżej pod koniec tego roku, ocenił prezes Glapiński. Wcześniej podczas konferencji prasowej mówił, że inflacja może wynieść 6 proc. r/r na koniec tego roku.

"Wysoka inflacja się skończyła. […] Weszliśmy w inflację tzw. umiarkowaną, podręcznikowo - poniżej 10 proc. […] A pod koniec tego roku zbliżymy się do inflacji pełzającej, jak się ją określa, czyli 5-procentowej i niżej" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

"Niedostrzegalna" inflacja według prezesa Glapińskiego

"W normalnych warunkach, gdybyśmy nie mieli za sobą okresu tak wysokich cen, to inflacja w wysokości do 5 proc. jest niedostrzegalna przez społeczeństwo jako całość, chociaż przez różne grupy społeczne w różnych stopniu" - dodał szef banku centralnego.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 10,1 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian. Konsensus rynkowy wynosił: 10 proc. r/r i 0 proc. m/m.

Glapiński: Banki muszą się liczyć z tym, że stopy procentowe będą maleć

Banki muszą się liczyć z tym, że stopy procentowe będą maleć, wraz z obniżaniem się inflacji, ocenia prezes Adam Glapiński.

"Ile mają wynosić stopy procentowe banku centralnego, jak inflacja schodzi stopniowo do celu, czyli do 2,5 proc +/- 1 pkt proc.?" - zapytał Glapiński podczas konferencji prasowej.

We wczorajszym komunikacie RPP oceniła, że napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego. Wskazano również, że wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej.

Szef NBP: Wzrost PKB w tym może być bliski zera

Wzrost PKB Polski w tym roku będzie słaby, może być bliski zera, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego.

"Cały wynik roczny będzie słaby, jeśli chodzi o wzrost. A może nawet będzie zero - trudno powiedzieć. Na tle innych krajów europejskich będzie to dobry wynik" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) spadł o 0,6 proc. r/r w II kw. 2023 r. wobec 0,3 proc. spadku r/r w poprzednim kwartale.

Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP, wzrost PKB sięgnie 0,6 proc. w 2023 r., a następnie przyspieszy do 2,4 proc. w 2024 r. oraz 3,3 proc. w roku 2025.

Kiedy inflacja osiągnie górny przedział celu NBP?

"Inflacja będzie się zmniejszać. Kiedy osiągnie górny przedział celu inflacyjnego? Według naszej projekcji to nastąpi w 2025 roku. Ale pojawiają się różnego rodzaju inne prognozy, projekcje, że to nastąpi wcześniej - że to nastąpi już w przyszłym roku, w połowie przyszłego roku. To zależy, jak kto ocena te czynniki zewnętrzne - ten spadek koniunktury w innych krajach" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Nowa projekcja inflacji pojawi się w ciągu trzech miesięcy

W listopadzie NBP przedstawi swoją nową projekcję dotyczącą oczekiwanej inflacji, przypomniał.

Proinflacyjne czynniki zewnętrzne

"Są pewne czynniki cały czas podwyższające prawdopodobieństwo wyższej inflacji - w ostatnim czasie np. zdrożała ropa naftowa, bo OPEC tak ustalił z Rosją. Trudno przewidzieć, co będzie. Są inne, które obniżają inflację - no właśnie ten spadek koniunktury we wszystkich krajach. To się waha" - dodał szef banku centralnego.

Stabilne ceny

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 10,1 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian. Konsensus rynkowy wynosił: 10 proc. r/r i 0 proc. m/m.