Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 424 posłów, od głosu wstrzymało się 19 osób, nikt nie był przeciw.
W głosowaniu odrzucono wniosek mniejszości zgłoszony przez posła PiS Janusza Cieszyńskiego dotyczący uzupełnienia nowelizacji o zmiany w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.
W odpowiedzi na wniosek mniejszości ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w wystąpieniu przed głosowaniem, że obywatelski projekt ustawy o podwyżkach dla pielęgniarek został złożony w poprzedniej kadencji Sejmu, PiS jednak nim się nie zajął. Zapowiedziała, że prace nad tym projektem zaplanowane są na wrzesień.
Podczas debaty nad ustawą przedstawiciele PiS, KO, Trzeciej Drogi, Lewicy oraz Kukiz'15 wskazywali na konieczność przyjęcia tych przepisów.
Patryk Wicher (PiS) zwrócił uwagę, że procedowany projekt jest techniczną, ale ważną społecznie zmianą. "Zdrowie jest najważniejsze, choroba nie wybiera. Jesteśmy ponad podziałami i wspierajmy takie techniczne ustawy jak ta, którą dzisiaj prezentujemy, ale także rozwijajmy dalej tę dziedzinę" - zaapelował.
Krwiodawcy zwracali uwagę, na sposób przeliczania
"Sposób przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną opracowano 17 lat temu. Krwiodawcy zwracają uwagę, że obecne sposoby przeliczania są znacznie uproszczone i nie obejmują wszystkich możliwości pobierania składników krwi przy użyciu różnych typów separatorów komórkowych" - zaznaczyła Joanna Wicha (Lewica).
Radosław Lubczyk (PSL-TD) ocenił, że krwiodawstwo ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i życia obywateli. "Polski system ochrony zdrowia stoi przed wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest bez wątpienia zapewnienie stałych dostaw krwi, która jest niezbędna do ratowania życia i leczenia dziesiątków tysięcy pacjentów każdego roku" - zaznaczył.
Co zakłada nowelizacja?
Nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi zakłada przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu ma zostać określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika. Obecnie centra krwi stosują różne przeliczniki składników krwi. Przeliczniki mają znaczenie dla honorowych dawców krwi, którzy po oddaniu określonej ilości krwi otrzymują odznaczenia i uprawnienia.
Przepisy noweli zakładają, że minister zdrowia, wydając rozporządzenie, ma kierować się "potrzebą zapewnienia prawidłowego i jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną". Będzie musiał również uwzględnić rozwój technologii w medycynie i nowe typy urządzeń do pobierania składników krwi.
"Postępujący rozwój technologii w medycynie i pojawianie się na rynku nowych typów urządzeń do pobierania składników krwi od dawców powoduje, iż występują nowe rodzaje zabiegów wykonywanych u dawców. Poszerza się zatem wachlarz kombinacji możliwych do pobrania składników krwi w trakcie jednej donacji" – napisano w uzasadnieniu.
Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. (PAP)
ak/ akar/ aba/ amac/