Urząd prezydenta Zielonej Góry sprawuje obecnie Janusz Kubicki, który w tym roku będzie ubiegał się o kolejną reelekcję. W tym roku na to stanowisko kandydują jeszcze Adam Hreszczyk, Janusz Jasiński, Grzegorz Maćkowiak i Marcin Pabierowski. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o kandydatach na prezydenta Zielonej Góry w wyborach samorządowych 2024.

Wybory na prezydenta Zielonej Góry 2024: Adam Hreszczyk [SYLWETKA]

Adam Piotr Hreszczyk (48 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 1 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Adam Hreszczyk.

Reklama

Społecznik, inżynier, pracuje jako analityk. Jest absolwentem energoelektroniki i elektroenergetyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Do 2023 roku był zaangażowany w działalność stowarzyszenia Ruch Miejski Zielona Góra. W 2018 roku kandydował na radnego w Radzie Miasta Zielona Góra, jednak bez powodzenia.

Wybory na prezydenta Zielonej Góry 2024: Janusz Jasiński [SYLWETKA]

Janusz Piotr Jasiński (53 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 2 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica.

Przedsiębiorca, członek Rady Uniwersytetu Zielonogórskiego, główny akcjonariusz ekstraligowego klubu koszykarskiego Enea Stelmet Zastal Zielona Góra. Ukończył Politechnikę Wrocławską i Politechnikę Zielonogórską. Od 2007 roku sprawuje funkcję przewodniczącego Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Stowarzyszenia Aglomeracja Zielonogórska. W 2016 roku objął stanowisko konsula honorowego Republiki Słowenii dla województw lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Wybory na prezydenta Zielonej Góry 2024: Janusz Kubicki [SYLWETKA]

Janusz Krzysztof Kubicki (54 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 3 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Janusz Kubicki.

Obecny prezydent Zielonej Góry. Jest absolwentem zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Niegdyś był członkiem SdRP, pełnił funkcję skarbnika lubuskiego SLD i następnie przewodniczył regionalnym strukturom tej partii. Zawodowo związany był m.in. z Agorą i Polmosem, pracował też jako dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Zielonej Górze. W 2006 roku po raz pierwszy został wybrany na prezydenta miasta, w latach 2010 i 2014 uzyskał reelekcję. W 2012 roku oficjalnie odszedł z SLD. W 2014 roku otrzymał mandat w wyborach do sejmiku, jednak nie objął go i pozostał prezydentem. W latach 2015 i 2018 ponownie wygrywał wybory.

Wybory na prezydenta Zielonej Góry 2024: Grzegorz Maćkowiak [SYLWETKA]

Grzegorz Przemysław Maćkowiak (35 l.), reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, startując z numerem 4 na liście Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Jest absolwentem administracji na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracował jako doradca wojewody Władysława Dajczaka ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w Lubuskiem i pełnił funkcję szefa młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości w regionie. W 2018 roku bez sukcesu startował w wyborach samorządowych. Ponownie, bez powodzenia, ubiegał się o stanowisko senatora w wyborach parlamentarnych w 2023 roku.

Wybory na prezydenta Zielonej Góry 2024: Marcin Pabierowski [SYLWETKA]

Marcin Bogusław Pabierowski (45 l.), startuje z numerem 5 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska, reprezentując Platformę Obywatelską RP.

Jest absolwentem Uniwersytetu Zielonogórskiego, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Angażuje się w działania organizacji Samorządu Zawodowego Inżynierów Budownictwa i Lubuskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Pracował w branży budowlanej, następnie jako inspektor nadzoru branżowego w zielonogórskim oddziale PGNiG. W wyborach samorządowych w 2015 i 2018 roku zdobył mandat radnego rady miasta Zielona Góra.

Wybory samorządowe 2024 - na kogo głosujemy?

W wyborach samorządowych głosujemy nie tylko na kandydatów do rad gmin, powiatów, dzielnic, sejmików województw, ale także na wójtów, burmistrzów, i oczywiście - na prezydentów miast. Dzięki temu wyłonione zostaną osoby, które będą podejmować kluczowe decyzje w sprawach lokalnych, wpływając na rozwój infrastruktury, edukację, kulturę, a także na wiele innych aspektów życia społeczności lokalnych.

Termin wyborów samorządowych

Wybory samorządowe w 2024 roku zaplanowano na 7 kwietnia, głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, przeprowadzona zostanie druga tura, którą zaplanowano na 21 kwietnia.