Trybunał polega na państwach, które egzekwują jego decyzje. Jest to nie tylko zobowiązanie prawne wobec Trybunału na mocy Statutu Rzymskiego, ale także odpowiedzialność wobec innych Państw-Stron. Jeśli państwa mają obawy dotyczące współpracy z Trybunałem, mogą konsultować się z nim w sposób terminowy i skuteczny. Państwa nie mogą jednak jednostronnie określać zasadności decyzji prawnych Trybunału. Jak stanowi artykuł 119 Statutu, »wszelkie spory dotyczące funkcji sądowniczych Trybunału są rozstrzygane decyzją Trybunału" - napisało "Wirtualnej Polsce" biuro prasowe Międzynarodowego Trybunału Karnego w odpowiedzi na pytania o komentarz dotyczący rządowej uchwały o zapewnieniu immunitetu władzom Izraela.

Tak tłumaczy się rząd

Premier Donald Tusk tłumaczył podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie, że uchwała, w której rząd zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu "jest precyzyjna". "Ta decyzja dotyczy obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Dla nas jest też bardzo ważne, żeby Polska nie była wśród tych państw, które w sposób jawny i demonstracyjny chcą lekceważyć decyzję międzynarodowych trybunałów" - podkreślił Tusk.

Tusk: Respekt wobec decyzji trybunałów to rzecz pierwszorzędnej wagi

"Dla nas porządek międzynarodowych porządek prawny, w tym także respekt wobec decyzji międzynarodowych trybunałów jest rzeczą pierwszorzędnej wagi" - oświadczył też premier.

O co chodzi z uchwałą?

W uchwale rządu napisano, że "pamięć o 6 milionach ofiar Holokaustu, w tym o blisko 1,1 miliona pomordowanych w Auschwitz-Birkenau osób, głównie Żydów, w tym obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, jest moralnym i prawnym obowiązkiem nie tylko Polski, Izraela i narodów Europy, ale i całej społeczności międzynarodowej". "Auschwitz-Birkenau to nie tylko Pomnik Zagłady. To także wyjątkowy w skali świata cmentarz, na którym spoczywają prochy przedstawicieli niemal wszystkich narodów Europy" - podkreślono.

Wskazano, że kulturową spuścizną naszej cywilizacji jest pamięć o zmarłych oraz uczestnictwo w ceremoniach oddających im cześć. "Dlatego też zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Państwa Izrael w uroczystościach 27 stycznia 2025 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stały się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę" - napisano w uchwale rządu.

Dlaczego MTK ściga premiera Benjamina Netanjahu?

Premier Izraela podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Netanjahu i tak nie zamierza przyjechać do Polski

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie planuje obecnie udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz – poinformował w czwartek portal Times of Israel, powołując się na doradcę szefa rządu. Podczas uroczystości Izrael będzie reprezentował minister edukacji Yoav Kisch - podał rzecznik resortu.

W rozmowie z Times of Israel wysoki rangą doradca Netanjahu powiedział, że kwestia nakazu aresztowania będzie musiała zostać rozwiązana przed rozważeniem podróży. "Rozważymy [przyjazd], jeśli otrzymamy zaproszenie. Na razie nie ma tego w programie" - powiedział urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości. "Przede wszystkim (Polska – PAP) będzie musiała rozwiązać kwestię MTK" - dodał.