Fosun, chiński koncern, który ma zamiar przekształcić dawne lotnisko w Atenach w jeden z największych projektów budowlanych w Europie, zwrócił uwagę na turystykę. Chce wykorzystać swoje udziały w tour operatorze Thomas Cook, aby zaproponować specjalne pakiety przeznaczone na rozległy chiński rynek. Projekt ma poparcie chińskiego rządu, który przewiduje że 1,5 mln obywateli będzie mogło spędzać wakacje w Grecji.

W 2016 roku podróżujących z Chin do Grecji było 150 tys. Turystyka to około 25 proc. PKB Grecji i generuje około 13,2 mld euro dochodu – według danych Banku Grecji. Chińskie władze podkreślają, że Grecja jest krajem bardzo bezpiecznym dla turystów, a władze tego kraju prowadzą przyjazną politykę inwestycji dla turystyki.

Fosun prowadzi rozmowy na temat zakupu istniejących hoteli i ośrodków wypoczynkowych, a także budowy nowych. Zajmować tym by się mogła ich spółka zależna – Club Med SAS. Wzrost turystów z Chin doprowadziłby do konieczności rozwoju bezpośrednich lotów do Aten z Szanghaju i Pekinu.

Fosun zarządza aktywami o wartości 64,3 mld euro na całym świecie. Zainwestował w Grecji już 200 mln euro. Jest to największa prywatna firma chińska, która inwestuje w Europie. Jest właścicielem m.in. niemieckiego pożyczkodawcy Hauck & Aufhaeuser Privatbankiers i portugalskiej firmy ubezpieczeniowej Fidelidade Cia de Seguros i nie wyklucza inwestycji w grecki sektor bankowy.

Według władz koncernu nie ma górnej granicy finansowej w inwestycjach. Jeśli trafi się okazja, to znajdą się pieniądze.