Odpowiedź na pytanie, kiedy dokładnie rozpoczyna się wiosna, nie jest tak jednoznaczna. Jest to spowodowane tym, że kalendarzowa data wiosny nie zawsze pokrywa się z momentem astronomicznego początku tej pory roku. W większości przypadków jednak, za pierwszy dzień danej pory roku uznaje się właśnie datę kalendarzową.

Pierwszy dzień wiosny w 2024 roku. Kiedy wypada?

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze wypada 21 marca. Należy jednak zaznaczyć, że fakt ten nie gwarantuje natychmiastowej poprawy pogody i wyższych temperatur. Często zdarza się, że warunki atmosferyczne na zewnątrz nie odpowiadają kalendarzowej definicji pory roku. Jednak 21 marca może być traktowany jako symboliczne zakończenie okresu zimowego.

Reklama

Astronomiczna wiosna w 2024 roku

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2024 roku przypada na 20 marca. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od kalendarzowej wiosny, data ta jest zmienna. Chociaż nie można precyzyjnie określić jednego konkretnego dnia rozpoczęcia astronomicznej wiosny, zwykle przypada ona na 20 lub 21 marca.

Co wpływa na dokładną datę? Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie, gdy długość dnia jest równa długości nocy. W tym roku astronomiczny początek wiosny nie pokrywa się z datą kalendarzową, gdyż przypada dzień wcześniej.

Pierwszy dzień wiosny - zwyczaje

W Polsce oraz w krajach słowiańskich, z okazji nadejścia wiosny, obserwuje się zwyczaj topienia Marzanny. To tradycyjna praktyka symbolicznego pożegnania zimy i powitania wiosny. Proces ten polega na wykonaniu kukły Marzanny z takich materiałów, jak np. słoma. Następnie Marzannę niesie się nad rzekę lub jezioro i tam topi. Ma to przynieść obfitość plonów oraz szczęście w nadchodzącym okresie.

Początek wiosny nie tylko symbolizuje pożegnanie zimy i początek nowego sezonu, ale również przypada na dzień obchodów "Dnia Wagarowicza" - 21 marca. Świadomi tego faktu uczniowie w tym dniu zamiast pójść do szkoły decydują się na wagary. Należy jednak pamiętać, że dzień wagarowicza nie jest dniem wolnym od nauki.

Wraz z nadejściem wiosny nieodłącznie wiąże się także Wielkanoc. W tym roku przypada ona dość wcześnie, bo już 31 marca. Warto zauważyć, że dzień po Wielkanocy, czyli 1 kwietnia, nie tylko jest Prima Aprilis, ale także Lany Poniedziałek. Wiosną obchodzimy również Dzień Ziemi (22 kwietnia 2024). Jest to globalne święto, które ma na celu propagowanie świadomości ekologicznej oraz wspieranie ochrony środowiska naturalnego.