W finale rozegranym 16 maja w Brukseli czternastolatkowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie, pod opieką nauczycielki Joanny Potery, ustąpili miejsca jedynie reprezentantom Grecji, wyprzedzając Portugalczyków.

Europejski Quiz Finansowy współorganizowany przez krajowe asocjacje bankowe składał się z etapu krajowego oraz finału europejskiego. W Polsce jego przebieg koordynowały: Związek Banków Polskich oraz Warszawski Instytut Bankowości, który realizuje największy program pozaformalnej edukacji finansowej w Europie – „Bankowcy dla Edukacji”.

Sukces polskich uczniów w Europejskim Quizie Finansowym jest doskonałym przykładem, jak edukacja może przynieść realne korzyści w życiu zawodowym i osobistym. Warto przy tej okazji podkreślić, że edukacja finansowa jest kluczowa dla przyszłych pokoleń i dla rozwoju całej gospodarki. Jest również niezwykle ważna dla każdego człowieka, niezależnie od wieku czy wykształcenia, pozwala podejmować świadome decyzje dotyczące zarządzania swoimi pieniędzmi i zabezpieczenia przyszłości finansowej. Serdecznie gratulujemy naszym zwycięzcom, ale gratulujemy odwagi do zmierzenia się z niełatwą materią, jaką jest ekonomia, wszystkim biorącym udział w rywalizacji na każdym etapie – komentuje Waldemar Zbytek, Prezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

Europejski Quiz Finansowy to coroczna inicjatywa Europejskiej Federacji Bankowej, której celem jest zwiększenie świadomości Europejczyków na temat finansów oraz podniesienie ich wiedzy w zakresie stabilności finansowej.

Reklama

Wspaniale było powitać po pandemicznej przerwie finalistów quizu tutaj w Brukseli i poczuć na miejscu energię tego wydarzenia i niesamowitej społeczności młodych ludzi, którzy chcą podnieść swoje umiejętności finansowe i dowiedzieć się więcej o bankowości cyfrowej, cyberbezpieczeństwie i zrównoważonym rozwoju – powiedział Dyrektor Wykonawczy EBF, Wim Mijs. – Podkreślił, że po raz pierwszy do inicjatywy przystąpili przedstawiciele Ukrainy, wykazując ogromną chęć poszerzania wiedzy finansowej wśród najmłodszych.

W ścisłym finale udział wzięło 28 zespołów wyłonionych w krajowych eliminacjach. Każda z drużyn zmierzyła się z testem składającym się z 30 pytań na temat oszczędzania, inwestowania, zadłużenia czy cyberbezpieczeństwa. Wszystkie z nich zostały zredagowane zgodnie z wytycznymi OECD/INFE i podstawowymi kompetencjami młodzieży w zakresie wiedzy finansowej. W rywalizacji uczestniczyły: Albania, Austria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i debiutująca Ukraina.