Lifestyle/Nauka

10.04.2019, 15:40

Po raz pierwszy w historii pokazano zdjęcie czarnej dziury

Pierwsze zdjęcie czarnej dziury zaprezentowali w środę astronomowie z zespołu badawczego Event Horizon Telescope. Wykonało je osiem teleskopów, które utworzyły "wirtualny teleskop" o rozmiarze Ziemi - powiedziała PAP członkini zespołu dr Monika Mościbrodzka.

10.04.2019, 10:10

W czwartek na Księżycu wyląduje izraelska prywatna sonda Beresheet

Badania Księżyca ponownie nabierają rozpędu. Do stawki dołącza kolejny kraj – Izrael z lądownikiem Beresheet. Co więcej, będzie to pierwsza prywatna sonda, która wyląduje na Księżycu. Wcześniejsze lądowniki z innych krajów były wysyłane przez agencje lub instytucje rządowe.

16.03.2019, 06:00

Czy niesporczaki pomogą nam skolonizować Marsa?

Czy niesporczaki pomogą w przyszłości skolonizować Marsa? Badania tych niezwykłych organizmów - które nawet przez kilkadziesiąt lat mogą się nie starzeć - prowadzą naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

08.03.2019, 16:08

Zestaw czujników studentów PGd poleci na orbitę Ziemi

W najbliższych dniach z kosmodromu Esrange wystartuje rakieta kosmiczna z przygotowanym przez studentów Politechniki Gdańskiej zestawem czujników. Z ich pomocą przeprowadzone zostaną nowatorskie badania drgań i przepływu ciepła podczas lotu suborbitalnego.

05.03.2019, 16:09

Dziennikarze DGP wśród finalistów Nagrody im. Dariusza Fikusa

Dziennikarz i autor książek Stefan Szczepłek został we wtorek laureatem Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa. Członkowie Kapituły nagrody wyłonili też finalistów - Karolinę Bacę-Pogorzelską i Michała Potockiego, Jerzego Haszczyńskiego i Bożenę Aksamit.

05.03.2019, 12:53

Drugi przypadek wyleczenia zakażenia wirusem HIV

W Wielkiej Brytanii po raz drugi na świecie najprawdopodobniej udało się wyleczyć pacjenta z wirusem HIV dzięki silnej chemioterapii i przeszczepowi szpiku kostnego – informuje wtorkowe wydanie „Nature”.

02.03.2019, 09:03

Falcon 9 wystartował. SpaceX wysłał załogową kapsułę na stację kosmiczną

Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w sobotę rakietę Falcon 9, która ma wynieść na orbitę załogową wersję kapsuły Dragon. Kapsuła - w której nie ma ludzi, a jest jedynie manekin - ma zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ma to być najbezpieczniejszy pojazd kosmiczny, jaki do tej pory powstał.

26.02.2019, 13:54

Naukowcy badają wykorzystanie zimnej plazmy do walki z chorobami roślin

Naukowcy Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Gdańskiego prowadzą badania nad wykorzystaniem zimnej plazmy atmosferycznej do niszczenia bakterii odpowiedzialnych za choroby roślin. W swoim projekcie naukowy chcą też promować wzrost bakterii odpowiedzialnych za zwiększenie plonów wśród roślin uprawnych.

25.02.2019, 07:45

Mózg rozpoznaje twarze bez udziału świadomości

Nawet obiekty tak złożone jak własna twarz mogą być rozpoznawane przez mózg z pominięciem świadomości - pokazali naukowcy z Instytutu Nenckiego. - Możliwości naszego “nieświadomego umysłu” są większe, niż nam się wydawało - komentują.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>