Biznesmeni z sektora newtech, którzy osiągnęli spektakularny sukces, przeznaczają teraz część swoich ogromnych majątków na inwestycje w najnowsze startupy. Według raportu opisującego branżę technologiczną firmy Atomico, Szwecja wyprzedziła Irlandię oraz Wielką Brytanię i znajduje się obecnie na pierwszym miejscu w Europie pod względem średniej wartości kapitału zainwestowanego w ciągu ostatnich pięciu lat w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Sukces przyciąga sukces i pieniądze

W tym roku Szwecja przyciągnęła już 1,8 miliarda euro (2,2 miliarda dolarów) kapitału podwyższonego ryzyka. Dla porównania w całym 2020 roku ta kwota wyniosła 2,9 miliarda euro (3,588 miliarda dolarów), twierdzi portal Dealroom.co. Natomiast według firmy doradczej Copenhagen Economics inwestycje typu private equity pobudziły szwedzką gospodarkę o 4,7 proc.

W kraju panuje klimat, który zachęca Szwedów do szybkiego testowania nowych usług i produktów, uważa Oscar Berglund, dyrektor naczelny z Trustly Group AB. „To tak, jakby istniał ekosystem finansowania i wiedzy,”- dodał.

Reklama

Pozyskiwanie funduszy jest szczególnie widoczne w krajowym sektorze fintech, w którym jak szacuje agencja Tillväxtanalys działa aż 450 aktywnych firm. „Sukcesy tworzą wzory do naśladowania, doświadczone talenty i kapitał, który następnie generuje kolejne sukcesy, a te stają się kołem zamachowym dalszych zmian,”- powiedział Cameron McLain, współzałożyciel i współzałożyciel Giant Ventures w Londynie.

Eva Alfredsson z Tillväxtanalys, w niedawno sporządzonym raporcie o branży nowoczesnych technologii, wskazała kilka przyczyn, dla których międzynarodowy kapitał tak chętnie inwestuje w szwedzkie startupy.

Nowoczesność budowana od pokoleń

„Szwecja jest jednym z najbardziej innowacyjnych państw na świecie i krajem, w którym łatwo jest zakładać i prowadzić firmy,” - powiedziała Alfredsson. Wprowadzony w latach 90. rządowy program dotowania zakupu komputerów domowych przyczynił się do szybszej cyfryzacji społeczeństwa i „rozprzestrzenił kompetencje IT na całą populację”.

To plus fakt, że Szwedzi są jednym z najbardziej bezgotówkowych społeczeństw na świecie stało się idealną podstawą dla rozwoju fintechów i nowych metod płatności, uważa sekretarz generalna Szwedzkiego Stowarzyszenia Technologii Finansowych Louise Grabo. „Nowe przepisy, takie jak dyrektywa w sprawie usług płatniczych, otworzyły sektor finansowy na więcej innowacji i większą konkurencyjność,” - powiedział Grabo.

Cyfrową przewagę tworzy dobra edukacja i ludzie

Ale rewolucja startupowa nie byłaby możliwa bez odpowiednich ludzi, uważa Par-Jorgen Parson inwestora, który ponad dekadę temu wspierał Spotify. „Pracownicy (w Szwecji- przyp.red.) są znacznie bardziej rozwinięci cyfrowo w porównaniu z wieloma innymi krajami.” Kolejnym przyczynkiem, który przekłada się na szwedzki sukces w branży new technology są niskie koszty pozyskania nowych talentów. W przeciwieństwie do sposobu myślenia i działania większości zagranicznych startupów, Szwedzi stawiają na lojalność w realizacji celów biznesowych, twierdzi Parson. Dodając przy tym, że brak hierarchii i dobry poziom edukacji „oznacza, że ​​daleko zajdziesz (nawet- przyp.red.) z ograniczonym kapitałem.”

Według Bo Beckera, profesora finansów Cevian Capital na Sztokholmskiej Szkole Ekonomicznej, szwedzki system edukacji uwzględnia również toczenie międzynarodowe kraju. Szwecja jest państwem opiekuńczym kierowanym przez socjaldemokratów. Mimo to system „jest stworzony do pracy dla dużych firm”, powiedział Becker, kładąc przy tej okazji szczególny nacisk na edukację, korzystne przepisy i system podatkowy.