System SI2PEM dostępny jest pod adresem www.si2pem.gov.pl - poinformowano. Po wejściu na stronę można na interaktywnej mapie Polski zobaczyć wyniki pomiarów pola elektromagnetycznego (PEM) z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Jak czytamy w komunikacie wydziału ds. cyfryzacji KPRM i Instytutu Łączności, "system powstał z myślą nie tylko o obywatelach, ale także o prowadzących instalacje oraz pracownikach organów ochrony środowiska".

Według ministra ds. cyfryzacji w KPRM Janusza Cieszyńskiego system będzie umożliwiał również lepszą koordynację między służbami odpowiedzialnymi za monitoring PEM. "To wszystkie wyniki pomiarów PEM w jednym miejscu. Nad projektem pracowano dwa lata, a operatorem systemu SI2PEM jest Instytut Łączności" - powiedział podczas wtorkowego briefingu dla dziennikarzy Cieszyński.

Jak podano w komunikacie, nowy system jest odpowiedzią na m.in. pojawiające się w Polsce głosy o przekraczaniu dopuszczalnych poziomów PEM w środowisku i niewystarczającej kontroli emisji PEM.

"Liczę, że to narzędzie pozwoli uspokoić obawy niektórych grup społecznych, związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną" - dodał minister Cieszyński. "Uruchamiając SI2PEM dzielimy się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. To właśnie obywatel jest najważniejszym użytkownikiem tego systemu" - poinformował.

Reklama

System SI2PEM został zrealizowany przez Instytut Łączności (Państwowy Instytut Badawczy) we współpracy z KPRM. Projekt został sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i kosztował ponad 11 mln zł.

Głównym jego elementem jest rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych i wynikach pomiarów pól elektromagnetyczych. Gromadzi ona infromacje o pomiarach PEM prowadzonych przez GIOŚ oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych UKE. Trafiają do niej też infromacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących stacji oraz przeprowadzanych na zlecenie operatorów pomiarów PEM.

Według informacji podanych w komunikacie, łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tys. rekordów dotyczących stacji bazowych. (PAP)