W przesłanym do Brukseli stanowisku Związek Cyfrowa Polska poparł zapewnienie pewności prawa na potrzeby ułatwienia inwestycji i innowacji w dziedzinie AI oraz wsparcie rozwoju jednolitego rynku zastosowań technologii sztucznej inteligencji.

Zdaniem ZCP doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące równowagi w zakresie odpowiedzialności dostawców oraz podmiotów wdrażających i użytkowników sztucznej inteligencji (AI). "Niezbędne jest również ustalenie pewnych definicji, aby uczynić przepisy bardziej precyzyjnymi i dostosowanie wybranych wymogów do realiów rynkowych i możliwości podmiotów pracujących ze sztuczną inteligencją" - ocenił Związek Cyfrowa Polska.

"Stoimy na stanowisku, że projekt Rozporządzenia jest pomocny w zapewnieniu jasnych ram prawnych dla zastosowań AI obarczonych wysokim ryzykiem. Z entuzjazmem przyjmujemy system regulacyjny zbudowany wokół analizy ryzyka, który nie tworzy niepotrzebnych ograniczeń handlu oraz wyrasta ze zrozumienia przez Komisję Europejską znaczenia sztucznej inteligencji dla kluczowej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw i europejskiej gospodarki" - podsumował w swoim stanowisku Związek Cyfrowa Polska.

Reklama

Projektowane przez KE przepisy Aktu ws. sztucznej inteligencji mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zgodności systemów AI z prawami podstawowymi w UE, a także ułatwienie inwestycji, innowacje i rozwój tej technologii w państwach Wspólnoty. Obecnie KE prowadzi konsultacje ws. projektowanych przepisów.