Zabiegi testowane przy użyciu zestawów do wirtualnej rzeczywistości (VR) – w przypadku leczenia bólu i fobii – pomogłyby zaoszczędzić NHS 2 miliony funtów rocznie - informuje BBC.

Szacuje się, że do 2024r. branża VR osiągnie wartość 900 mln funtów na całym świecie.

Reklama

Sarah Hill, po urazie mózgu spowodowanym niedotlenieniem, wymagała całodobowej opieki. Obecnie wirtualna rzeczywistość pozwala jej w domu “otworzyć się na nowy świat, od głębin morskich po kosmos” – opisuje brytyjski serwis.

“[...] zmniejsza to mój niepokój. Uważam, że zestaw do wirtualnej rzeczywistości jest bardzo pomocny” – zaznacza kobieta.

Zdaniem fizjoterapeutki Pameli Hicken, która również współpracuje z Sarahą Hill, zestaw VR okazuje się korzystny w terapii. Specjalistka odwołuje się do przykładów, gdzie pacjenci mieli problemy z mówieniem, a wspomniana metoda pozwoliła im otworzyć się na interakcje.

“Ważna rola” VR w przyszłości?

Jak podkreśla brytyjski serwis, wirtualna rzeczywistość “szybko rozwinęła się w globalnym sektorze opieki zdrowotnej”.

Potencjał technologii immersyjnych zauważa również naczelna dyrektor Life Sciences Hub Wales, Cari-Anne Quinn. Jej zdaniem metoda pomaga “zabezpieczyć” systemy opieki zdrowotnej i społecznej.

“Ważną rolę” w przyszłości metody z użyciem VR widzi również prof. Daniel Freeman, założyciel Oxford VR, który wspierał rządowy Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem (NIHR). Jak dodał, swoją opinię opiera na “pozytywnych rezultatach”.

“To, co nadejdzie, będzie fenomenalne” – podkreśla z kolei Matt Wordley, dyrektor generalny Rescape Innovation, komentując doniesienia ws. użycia technologii w opiece zdrowotnej. Wordley przypomina, że Krajowa Służba Zdrowia nie dysponowała nigdy budżetem ukierunkowanym na metodę z użyciem VR. Jak zaznacza, otworzenie się na ten sposób przyśpieszyła pandemia COVID-19 i dodaje, że obecnie jest prowadzonych więcej “pozytywnych rozmów” na ten temat.

Z danych agencji Ofcom, które przedstawia BBC, wynika, że na początku 2020r. jedno na 17 gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii miało zestaw VR.

Raport, opracowany przez firmy zajmujące się VR i rząd, ostrzega jednak użytkowników. W przypadku, kiedy urządzenie jest nieodpowiednio zaprojektowane, mogą wystąpić problemy związane z samopoczuciem – wśród odnotowanych oznak, wymienia się m.in. zmęczenie i nudności.