Substancje te są używane m.in. do produkcji patelni i garnków teflonowych, tekstyliów z powłoką przeciwdeszczową, papieru i farb, pianek przeciwpożarowych, a także pojemników na żywność, pudełek na fast-foody (np. na pizzę) czy nici dentystycznych.

W czasie poprzedniego spotkania ekspertów, które odbyło się w październiku 2017 roku, zaproponowano, aby do listy zakazanych substancji dodać także pestycyd dicofol, substancję stosowaną do zwalczania szkodników roślin uprawnych, szczególnie roztoczy i pajęczaków.

Wiadomo, że kwas perfluorooktanowy jest toksyczny dla zdrowia i środowiska i wiąże się z takimi problemami zdrowotnymi, jak nowotwory nerek i jąder, choroby tarczycy oraz nadciśnienie.

Rolph Payet, sekretarz Konwencji Bazylejskiej, Rotterdamskiej i Sztokholmskiej podkreślił, że „Komisja uznała, zarówno dicofol jak i kwas perfluorooktanowy spełniają wszystkie kryteria, aby zostać wpisane na listę substancji zakazanych”.

Rekomendację podpisano w czasie 14. posiedzenia specjalnej komisji ONZ, która ma dokonać przeglądu substancji zakazanych na mocy Konwencji Sztokholmskiej. Posiedzenie Komisji odbyło się w głównej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa w Rzymie w dniach 17-21 września. W spotkaniu wzięło udział ponad 150 ekspertów ds. chemii.

>>> Czytaj też: Nowa mikrofalówka Amazona zna twój numer telefonu