Termin zakończenia szczepień w DPS-ach

Andrusiewicz pytany był w poniedziałek na konferencji prasowej, jak przebiega akcja szczepień w DPS-ach. "Mamy dość dobrze zmapowane wszystkie domy pomocy społecznej i przyporządkowanie każdemu domowi zespołu szczepiennego, zespołu najczęściej podstawowej opieki zdrowotnej, więc tu nie ma najmniejszego problemu, byśmy tę akcję dość szybko skończyli" - odpowiedział rzecznik MZ.

Zwracał uwagę, że osoby przebywające w DPS-ach to osoby starsze i schorowane, ale też ulokowane w jednym miejscu. "Więc tu ta możliwość szybkiego przeprowadzenia szczepień jest możliwa w szybkim czasie, stąd też od 18 do 22 stycznia jest bardzo prawdopodobne, że te szczepienia w zakresie domów pomocy społecznej skończymy" - zaznaczył Andrusiewicz.

Reklama

Szczepienia w zakładach opiekuńczo-leczniczych, hospicjach, oddziałach paliatywnych

Jak dodał, "mamy ostatni dzień tak naprawdę mapowania jeszcze zakładów opiekuńczo-leczniczych". "Bo pamiętajmy, że poza domami pomocy społecznej są jeszcze zakłady opiekuńczo-lecznicze, to są hospicja, to są też oddziały paliatywne. Więc tutaj tych pensjonariuszy, pacjentów jest dość duża grupa" - podkreślił rzecznik MZ.

Od poniedziałku pensjonariusze domów pomocy społecznej szczepieni są przeciw COVID-19. Osoby te otrzymają szczepionkę na miejscu w placówce, w której przebywają. Rząd szacuje, że szczepienie otrzyma ok. 70 tys. mieszkańców DPS-ów. Zgodnie z przewidywaniami szczepienia w DPS-ach mają zakończyć się w piątek 22 stycznia.