Połowa inwestorów z rynku nieruchomości spodziewa się, że ich aktywność zakupowa i sprzedażowa wzrośnie w 2023 r. lub pozostanie na tym samym poziomie co rok wcześniej – wynika z raportu CBRE „European Investor Intentions Survey 2023”.

"Wśród europejskich krajów, w których inwestorzy spodziewają się największych zwrotów z nieruchomości, piąte miejsce zajmuje Polska. Warszawa, wśród europejskich miast, uplasowała się na dziewiątej pozycji, wyprzedzając m.in. Pragę czy Sztokholm" - stwierdzili autorzy raportu. Dodali, że najbardziej pożądanym kierunkiem inwestorów w Europie jest Wielka Brytania, która wyprzedziła Niemcy.

Przemysław Łachmaniuk z CBRE, cytowany w czwartkowej informacji zwrócił uwagę na "znaczne zainteresowanie" inwestycjami w nieruchomości w Europie funduszy inwestycyjnych. Według niego ponad połowa z nich pozytywnie patrzy na swoją aktywność zakupową i sprzedażową w 2023 r., a trzy czwarte przewiduje, że inwestycje w nieruchomości pozostaną odporne na spowolnienie. "Liczba inwestorów preferujących strategie oportunistyczne i value-add jest większa niż w poprzednich latach" - zaznaczył. Najbardziej popularnym sektorem w Europie, jak dodał, pozostają biura, szczególnie te najwyższej klasy, oraz mieszkania na wynajem - wielu inwestorów uważnie obserwuje rynek, poszukując okazji wynikających m.in. ze wzrostu stóp kapitalizacji.

Jak wskazano w raporcie, po raz pierwszy od 2021 r. Wielka Brytania wyprzedziła Niemcy jako kraj, wobec którego inwestorzy mają największe oczekiwania dotyczące zwrotów z inwestycji w nieruchomości. Londyn zajął natomiast pierwsze miejsce wśród europejskich stolic. "W 2023 roku miasto może spodziewać się znacznie większego zainteresowania inwestorów niż inne główne europejskie miasta" - wskazano.

Reklama

Wśród krajów, do których swoje kroki w 2023 r. będą kierować inwestorzy w nieruchomości, Polska zajęła piąte miejsce. W pierwszej czwórce, oprócz Wielkiej Brytanii, znalazły się kolejno Niemcy, Francja i Hiszpania. Nasz kraj wyprzedził z kolei m.in. Holandię, Szwajcarię, Norwegię, Irlandię i Portugalię. Tuż poza pierwszą dziesiątką znalazły się Włochy.

W przypadku europejskich stolic, największy wzrost zainteresowania inwestorów zyskały miasta Europy Południowej. Madryt, Lizbona i Barcelona trafiły do pierwszej dziesiątki, zajmując odpowiednio piąte i ex aequo szóste miejsce. W pierwszej czwórce, oprócz wiodącego prym Londynu, znalazły się jeszcze kolejno Paryż, Amsterdam i Berlin. Warszawa zajęła dziewiąte miejsce, za ósmą na liście Kopenhagą, wyprzedzając m.in. Frankfurt, Sztokholm czy Pragę.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco