W czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" analitycy przypomnieli, że Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) przyjęła na początku lutego stanowisko dotyczące rewizji dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), będącej częścią Fit for 55. Komisja zaproponowała m.in. wprowadzenie obowiązku instalacji paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych we wszystkich budynkach od 2030 r. oraz wprowadzenie zakazu instalacji grzewczych i chłodniczych opartych na paliwach kopalnych dla nowych budynków i budynków poddanych głębokiej renowacji od momentu wejścia w życie dyrektywy, a od 2035 r. dla wszystkich budynków.

Zdaniem analityków zakaz wykorzystywania instalacji opartych na paliwach kopalnych do produkcji ciepła "może stanowić poważne wyzwanie dla gospodarstw domowych w państwach członkowskich UE". Jak wskazali, rozwiązaniem tego problemu może być elektryfikacja instalacji grzewczych przy wykorzystaniu fotowoltaiki i pomp ciepła.

Eksperci PIE zwrócili uwagę, że w Polsce około 41 proc. ciepła w budynkach mieszkalnych pochodzi z instalacji opartych na węglu, 17 proc. z gazu ziemnego, a 19 proc. - z odnawialnych źródeł energii. "W UE 39 proc. stanowi ciepło wygenerowane z gazu, 15 proc. z oleju opałowego, 4 proc. z węgla, a 26 proc. z OZE" - wskazali.

Z danych przytoczonych przez nich wynika, że w Polsce w 2022 r. liczba mikro- i małych instalacji PV przyłączonych do sieci wynosiła około 1 mln 242 tys. o łącznej mocy 11,84 GW. "Instalacja paneli fotowoltaicznych na wszystkich budynkach mieszkalnych przyniosłaby dodatkowe 50 GW mocy (ponad 4-krotny wzrost przy założeniu średniej mocy instalacji PV w wysokości 10 kW)" - ocenili analitycy

Reklama

W ich opinii koszt instalacji paneli na dachach wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce mógłby wynieść nawet 212 mld zł - przy założeniu średniego kosztu instalacji na poziomie 42 tys. zł i średniej mocy instalacji 10 kW. "Zwiększenie ilości taniej energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zwiększy opłacalność inwestycji w elektryfikację systemów ogrzewania poprzez pompy ciepła czy kotły elektryczne" - stwierdzili. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco