W pierwszym kwartale 2025 r. ceny nieruchomości, mierzone wskaźnikiem cen domów, wzrosły o 5,4 proc. w strefie euro i o 5,7 proc. w całej Unii Europejskiej w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. W czwartym kwartale 2024 r. ceny domów wzrosły odpowiednio o 4,1 proc. i 4,9 proc. w strefie euro i UE.

Natomiast w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 r. ceny nieruchomości wzrosły o 1,3 proc. w strefie euro i o 1,4 proc. w UE.

Zmiany cen nieruchomości w państwach członkowskich UE

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, tylko jeden wykazał roczny spadek cen domów w pierwszym kwartale 2025 r., a dwadzieścia pięć wykazało roczny wzrost. Jedynym krajem Wspólnoty, gdzie mieszkania potaniały była Finlandia, gdzie odnotowany roczny spadek o 1,9 proc..

Największe wzrosty odnotowano w Portugalii (+16,3 proc.), Bułgarii (+15,1 proc.) i Chorwacji (+13,1 proc.).

W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny spadły w czterech państwach członkowskich, a wzrosły w dwudziestu dwóch. Jak podaje Eurostat największe kwartalne spadki odnotowano w Słowenii (-2,0 proc.), Luksemburgu (-1,2 proc.) i Finlandii (-1,0 proc.), podczas gdy największe wzrosty odnotowano na Węgrzech (+5,2 proc.), w Portugalii (+4,8 proc.) i Chorwacji (+4,5 proc.).

Zmiana cen mieszkań w Polsce w I kwartale 2025 r.

W Polsce w pierwszym kwartale tego roku zanotowano znaczne spowolnienie wzrostu cen nieruchomości. W poprzednich kwartałach Polska była w grupie państw, gdzie mieszkania drożały najszybciej. Jak pokazują dane Eurostatu najszybciej mieszkania w Polsce drożały w drugim kwartale 2024 r. (17,7 proc.). W kolejnych kwartałach wzrost wynosiły: 14,4 proc. w trzecim kwartale 2024 r. i 10,4 proc. w czwartym kwartale ubiegłego roku.

W pierwszym trzech miesiącach tego roku wzrost cen nieruchomości w Polsce spowolnił do 6,6 proc. co plasuje nas w połowie stawki, podczas gdy w drugim kwartale byliśmy na szczycie wzrostów, a w następnym kwartale mieliśmy drugi największy wzrost cen mieszkań.