Gruzja zasługuje, żeby być w NATO; Polska zdecydowanie popiera jej euroatlantyckie aspiracje - zapewnił wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Jak dodał, drzwi Sojuszu powinny być otwarte dla wszystkich, którzy poczuwają się do wartości Zachodu i są częścią naszej wspólnoty kulturowej.

Adam Bielan zabrał głos w drugim dniu I Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji, podczas sesji dotyczącej członkostwa Gruzji w NATO i UE.

"Gruzję i NATO łączą silne więzi współpracy. Wszystko zaczęło się od Partnerstwa dla Pokoju, niemalże 25 lat temu, które rozpoczęło drogę Gruzji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dobrym przykładem tej współpracy jest zaangażowanie Gruzji w misję w Afganistanie" - zauważył Bielan. Jak podkreślił euroatlantyckie aspiracje Gruzji są "jej autonomicznym wyborem i żadne państwo trzecie nie może mieć w tej sprawie prawa weta". "Istnieje, co do tego w Sojuszu zgoda" - dodał wicemarszałek Senatu.

Bielan zapewnił, że Polska "zdecydowanie popiera" euroatlantyckie aspiracje Gruzji, bo - jak wskazał - nasz kraj uważa, że "drzwi Sojuszu powinny być otwarte dla wszystkich, którzy poczuwają się do wartości Zachodu i są częścią naszej wspólnoty kulturowej".

"Uważaliśmy i uważamy, że Gruzja zasługuje na bycie członkiem NATO, a nasza dyplomacja zawsze to powtarza naszym partnerom, przede wszystkim tym jeszcze nieprzekonanym" - powiedział wicemarszałek Senatu. "Wierzę, że wspólnym wysiłkiem pokonamy istniejące przeszkody na drodze Gruzji do Sojuszu, bo jej w NATO po prostu potrzebujemy" - dodał. Ocenił, że Gruzja jest "wszechstronnie przygotowana" na wejście do NATO "już dzisiaj". Zauważył jednocześnie, że proces akcesyjny Gruzji "jest skomplikowany ze względu na strategiczne położenie" tego kraju.

Reklama

Zaznaczył jednocześnie, że Polska popiera rozwój współpracy Unii Europejskiej z państwami Partnerstwa Wschodniego w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Partnerstwo Wschodnie powstało w 2009 r. i jest częścią europejskiej polityki sąsiedztwa, obejmującej wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej. Celem Partnerstwa Wschodniego jest pogłębienie więzi politycznych i integracji gospodarczej między UE a sześcioma krajami: Armenią, Azerbejdżanem, Mołdawią, Ukrainą, Gruzją i Białorusią.

Bielan zapewnił, że Polska należy do krajów, które "doskonale rozumieją" Gruzję. "Polacy znają jej trudną historię, tragedię utraty wolności i charakter wzywań, którym musiała stawić czoła po odzyskaniu niepodległości" - zauważył. Jak zaznaczył, Polska zawsze była przyjacielem Gruzji. "Nasz ś.p. prezydent, prof. Lech Kaczyński nie wahał się w godzinie próby polecieć do Tbilisi, aby wyrazić poparcie dla waszej wolności" - zwrócił się do gruzińskich parlamentarzystów.

Europoseł PiS Kosma Złotowski, który jest przedstawicielem delegacji Parlamentu Europejskiego ds. Stosunków z Kaukazem Południowym (Parlamentarna Komisja Stowarzyszeniowa UE - Gruzja) mówił z kolei o relacjach łączących Gruzję z UE. Jak wskazał, ostatnie pięć lat pokazuje, że "udaje się osiągnąć ogromne postępy w wielu obszarach i wymiernie pogłębiać integrację Gruzji z politycznymi gospodarczymi strukturami Unii Europejskiej".

Według Złotowskiego to, co w ostatnich latach Gruzja osiągnęła w relacjach z Unią, to "mimo wszystko tylko początek długiej drogi do pełnego członkostwa". Dodał, że to kiedy akcesja Gruzji do UE stanie się faktem zależy od "wielu czynników", ale przede wszystkim od postawy Rosji, która - jak powiedział - "niestety ciągle ma ogromne, nieformalne wpływy w wielu europejskich stolicach". "Czeka nas ogromy wysiłek, aby tę polityczną barierę dla członkostwa przełamać, ale także sama Gruzja musi zreformować swoją gospodarkę i administrację. Doprowadzenie Gruzji do ścisłej integracji z UE będzie dla nas nieustannie priorytetem na forum międzynarodowym" - mówił europoseł PiS.

Przewodnicząca komisji stosunków zagranicznych Parlamentu Gruzji Sofio Katsarava, podkreśliła, że Polskę i jej kraj - które mają wspólne wartości - jednoczą wspólne wyzwania i zagrożenia. "Razem, wspólnymi wysiłkami będziemy mogli dać radę i przezwyciężyć te wyzwania" - stwierdziła.

Według niej, integracja z UE i NATO jest "najlepszą drogą" dla Gruzji. "Pełna integracja w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz w Unii Europejskiej jest wyrazem narodu gruzińskiego" - oświadczyła Katsarava. Zaznaczył, że pomoc Polski w tych procesach jest "bezcenna". Podziękowała naszemu krajowi za "niezmienne wsparcie" w aspiracjach Gruzji w drodze do UE i NATO.

"Robimy wszystko i cierpliwe czekamy. Wiemy, że to jest długi proces i wierzymy w to, że będziemy mogli przekonać wszystkich członków Sojuszu, że Gruzja posiada wszelkie narzędzia, jakość i zasługuje na to, żeby zostać członkiem NATO" - podkreśliła Katsarava.

W I Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji wzięły udział delegacje w składzie: 10 parlamentarzystów z Sejmu i Senatu oraz 10 parlamentarzystów z Parlamentu Gruzji. Polska delegacja do Zgromadzenia składa się z 7 posłów i 3 senatorów; przewodniczącą jest wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS).

Izba Niższa podjęła uchwałę o powołaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji 22 marca 2018 r., a 11 kwietnia 2018 r. analogiczny dokument przyjął Senat. Natomiast w parlamencie Gruzji to nowe forum współpracy polsko-gruzińskiej utworzono 20 kwietnia 2018 r. Statut Zgromadzenia podpisał 5 listopada 2018 r. w Tbilisi marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas oficjalnej wizyty w Gruzji.