Merkel "odpowiedziała na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau z okazji 10-lecia jej istnienia" - wyjaśniła Demmer. Z wypowiedzi rzeczniczki wynika, że niemieckiej kanclerz będzie towarzyszył premier RP Mateusz Morawiecki. Szefowa rządu Niemiec odwiedzi zarówno były obóz Auschwitz, jak i Birkenau.

O tym, że Merkel 6 grudnia odwiedzi były niemiecki obóz zagłady informował najpierw dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Później urząd kanclerski potwierdził, że trwają przygotowania do wizyty, niemniej nie podał dokładnej daty. Terminy wydarzeń, w których bierze udział Merkel są zazwyczaj oficjalnie podawane do publicznej wiadomości z tygodniowym wyprzedzeniem.

W przeszłości wizytę w byłym obozie Auschwitz złożyli w trakcie swojego urzędowania dwaj kanclerze Niemiec: Helmut Schmidt (SPD) i - dwukrotnie - Helmut Kohl (CDU).

27 stycznia 2020 roku przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Na uroczystościach z tym związanych oczekiwany jest prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. "SZ" spekululował, że Merkel zdecydowała się na wizytę, ponieważ nie wie, jak długo pozostanie jeszcze szefową rządu. Najważniejszym powodem ma być jednak - według gazety - kurcząca się liczba osób, którym udało się przeżyć pobyt w niemieckim obozie i które mogą osobiście opowiedzieć o tym kanclerz.

>>> Czytaj też: Apple posłuszne Kremlowi? Gigant z Cupertino uznał Krym za terytorium Rosji