Korea Płd. zaczęła sprowadzać nowe myśliwce typu stealth w marcu ubiegłego roku, a zgodnie z zawartą umową do 2021 roku ma nabyć łącznie 40 takich maszyn. W ubiegłym roku do kraju przybyło już 13 myśliwców.

Około 10 kolejnych samolotów miało trafić do Korei Płd. w roku bieżącym. Część z nich przybyła już do tego kraju w lutym, ale partia, której dostawę zaplanowano na kwiecień, została opóźniona w związku z restrykcjami epidemicznymi wprowadzonymi przez amerykańskie ministerstwo obrony dotyczącymi podróży personelu wojskowego, w tym pilotów – podał Yonhap.

Według ministerstwa obrony Korei Płd. myśliwce zostaną dostarczone przed końcem roku i nie będzie opóźnień w ich rozmieszczeniu zgodnie z harmonogramem.

Myśliwce F-35A uznawane są za centralny element strategii obrony Korei Płd. przed potencjalnymi atakami z każdego kierunku – podał Yonhap, powołując się na południowokoreańskich wojskowych. Na dostawy tych maszyn gniewnie reagowały władze Korei Płn., które oceniały je jako pogwałcenie porozumienia o unikaniu wzajemnej wrogości z 2018 roku.(PAP)

anb/ akl/