Zhao odrzucił te oskarżenia i obwinił władze Kanady o „nieuzasadnione aresztowanie” wiceprezes koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou, która jego zdaniem nie złamała kanadyjskiego prawa.

Chiński rzecznik podkreślił na rutynowym briefingu w Pekinie, że sprawa Meng jest „przyczyną trudności w relacjach chińsko-kanadyjskich w ostatnich dwóch latach”. Ocenił przy tym, że kanadyjski rząd nie ma odwagi wyjaśnić tego obywatelom, co ukazuje jego „hipokryzję i słabość” – podały chińskie media.

Komentując 50-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Kanadą a ChRL, Trudeau zapowiedział współpracę z sojusznikami, by zmierzyć się z „dyplomacją przymusu”, jaką jego zdaniem stosują Chiny – przekazał kanadyjski dziennik „Globe and Mail”.

Premier zarzucił władzom ChRL, że „arbitralnie przetrzymują” w areszcie dwóch Kanadyjczyków, zatrzymanych w grudniu 2018 roku, kilka dni po aresztowaniu Meng w Kanadzie, i oskarżonych później o szpiegostwo. W powszechnej opinii Pekin podjął działania przeciw Kanadyjczykom, by wymusić zwolnienie Meng.

Trudeau odniósł się również do zacieśniania kontroli nad społeczeństwem i ograniczania swobód obywatelskich w Hongkongu, a także traktowania Ujgurów i innych muzułmańskich grup etnicznych w regionie Sinciang, gdzie według ekspertów ONZ w obozach reedukacji zatrzymano nawet ponad milion osób.

Meng przebywa obecnie w areszcie domowym w Vancouver i oczekuje na wynik postępowania w sprawie ekstradycji do USA. Władze tego kraju zarzucają jej oszustwa związane z sankcjami nałożonymi na Iran, za które w Stanach Zjednoczonych grozi wieloletnie więzienie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/