Pięć zestawów do testów na miesiąc

Zgodnie z planem każda osoba otrzyma miesięcznie pięć zestawów do testów do samodzielnego wykonania. Dodatkowo wszystkie testy w aptekach i placówkach medycznych będą dostępne bezpłatnie.

Rząd podkreślił, że do regularnego przeprowadzania testów na koronawirusa zobligowane będą, tak jak do tej pory, szkoły oraz przedsiębiorstwa.

Ostateczna decyzja w sprawie rządowego projektu ma zostać podjęta 12 marca, a plan ma wejść w życie 15 marca.

Reklama

Testowanie - centralny element walki z pandemią

"Aby przerwać łańcuchy infekcji, trzeba możliwie szybko zidentyfikować, kto jest nosicielem wirusa - brzmi rządowy komunikat. - Testowanie jest zatem centralnym elementem walki z pandemią."

Szwajcaria stopniowo wychodzi z lockdownu, ponownie otwierając sklepy, muzea i biblioteki. W tym tygodniu wznowiona została działalność sportowa i kulturalna dla młodzieży. Otwarte są szkoły i wiele wyciągów narciarskich, ale restauracje i obiekty kulturalne pozostają zamknięte.

Kolejny etap luzowania obostrzeń planowany jest na 22 marca, jeśli pozwoli na to przebieg pandemii. Rząd 19 marca ma zadecydować, jakie kroki mają należy podjąć w dalszej kolejności.

W piątek w południe w wielu miejscach zabrzmiały dzwony kościelne w celu uczczenia rocznicy pierwszego zgonu na Covid-19 w Szwajcarii.

W Szwajcarii i sąsiednim Liechtensteinie do tej pory stwierdzono 562 290 zakażeń koronawirusem. Zmarło 9331 osób.