Na imprezie tanecznej zorganizowanej sobotę w sali koncertowej amsterdamskiego Ziggo Dome bawiło się 1,3 tys. osób. Występowali didżeje Sunnery James & Ryan Marciano, Sam Feldt, Lucas & Steve oraz Lady Bee.

Dzień później, również w Ziggo Dome, taka sama liczba osób uczestniczyła w koncercie piosenkarza Andre Hazesa.

Filedlab to wspólna inicjatywa rządu i branży rozrywkowej, ma ona na celu pomiar potencjalnego rozprzestrzeniania się Covid-19 wśród uczestników.

Jak informował w sobotnim wydaniu dziennik "Nederlands Dagblad", wszystkie bilety wyprzedano w ciągu 20 minut.

Aby wziąć udział w imprezie, należało przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Uczestnicy otrzymali również czujniki ruchu, dzięki czemu organizatorzy mogli sprawdzić, ile mieli ze sobą kontaktu.

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę uczestniczących w eksperymencie podzielono na sześć grup. W każdej obowiązywały inne zasady dotyczące noszenia masek i poruszania się. „Ma to nam dać pogląd, jak wygląda rozprzestrzenianie się wirusa” - powiedział Holenderskiej Agencji Prasowej (ANP) Andreas Voss, główny badacz projektu Fieldlab.

Ruben Brouwer, prezes MOJO, współorganizator imprezy, powiedział dziennikowi NRC, że w jego opinii już od 1 lipca będzie możliwa organizacja dużych koncertów. Warunkiem będą szybkie testy i świadectwa szczepień.