Według danych izraelskiego Ministerstwa Obrony w roku 2021 wartość eksportu izraelskiego przemysłu obronnego wyniosła 11,3 mld USD i był to rekord. W porównaniu z poprzednim, 2020 rokiem sprzedaż wzrosła o 30 proc.

Wojna w Ukrainie i Porozumienia Abrahama

Jak wynika z danych resortu obrony, obecny rok przyniesie kolejny wzrost wartości sprzedaży broni za granicę przez Izrael, mimo że podległa temu ministerstwu Agencja Kontroli Eksportu zatwierdziła tylko stosunkowo niewielką liczbę transakcji w porównaniu z poprzednimi latami - informuje "Haarec". Do września agencja poinformowała o zatwierdzeniu nieco poniżej 4 tys. umów sprzedaży - w porównaniu z 6 tys. w 2020 r. i 5,4 tys. w ubiegłym roku.

Reklama

Według dziennika "Haarec" są dwa główne powody wzrostu wolumenu sprzedaży: wojna w Ukrainie oraz Porozumienia Abrahama, (porozumienia pomiędzy Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Stanami Zjednoczonymi zawarte 13 sierpnia 2020 roku - PAP) które utorowały drogę do nowych stosunków dyplomatycznych z krajami świata arabskiego. Umowy normalizujące stosunki dwustronne, które Izrael podpisał ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem i Marokiem, znacznie zwiększyły eksport do tych krajów. W 2021 roku na na kraje Zatoki Perskiej przypadło już około 7 proc. sprzedaży izraelskiej broni - zauważył dziennik.

Sky Shield - wspólna obrona przeciwrakietowa

Rosnące zagrożenie ze strony irańskich dronów, używanych na szeroką skalę przez Rosję w Ukrainie, uwypukliły także sukcesy izraelskich systemów obrony powietrznej w walce z podobnymi zagrożeniami i zwiększyły zainteresowanie zakupem tych systemów ze strony państw europejskich. Obecnie planowana jest ogromna umowa sprzedaży Niemcom rakiet przechwytujących Arrow 3 opiewająca na 3 mld dolarów. Stała się ona pilna właśnie w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Niemcy, a wraz z nimi 13 innych członków NATO oraz Finlandią, przystąpiły do europejskiej inicjatywy Sky Shield, której celem jest stworzenie wspólnej obrony przeciwrakietowej zauważa "Haarec"

Początkowo informowano, że transakcja warta będzie 2 mld dolarów, jednak po dołączeniu innych państw jej wartość wzrosła do 3 mld dolarów. Jeśli umowa zostanie podpisana, będzie to największy w historii izraelskiego sektora obronnego kontrakt eksportowy. Podpisanie umowy wymaga jednak jeszcze zgody Stanów Zjednoczonych, które mają prawo zawetować każdą taką transakcję, ponieważ Pentagon zapewnił środki na rozwój i zakup systemu.

Innym zagadnieniem ważnym w kontekście wojny na Ukrainie, jest znaczenie broni precyzyjnej, której brak obnaża niedostatki armii rosyjskie. To również spowodowało zawarcie kilku dużych transakcji w bieżącym roku - podsumował izraelski dziennik.