W czerwcu w całych Niemczech może spaść o ponad 50 proc. mniej deszczu, niż wynosi średnia tego miesiąca. W maju było ich mniej o ponad 40 proc. Niemcy znów pogrążają się w suszy – stwierdził „Bild”.

Prognozy nie przewidują na najbliższy czas obfitych opadów deszczu. Najgorzej jest na północnym wschodzie kraju, gdzie miejscami od 6 maja nie spadła ani kropla -podkreśla „Bild”. Wobec pogłębiającej się suszy zagrożenie pożarowe będzie narastać, należy spodziewać się nowych pożarów lasów i łąk. Sprzyjać temu będzie spodziewany wyjątkowo suchy czerwiec.

„To jest walka z wiatrakami, po prostu nie widać końca”

Las w brandenburskim Jueterbogu płonie już od ośmiu dni, jednak wciąż nie widać końca działań straży pożarnej – dodaje „Bild”. Jeszcze w środę wieczorem mieszkańcy tego rejonu otrzymywali przez aplikacje ostrzegawcze informacje o rosnącym zadymieniu, a wczesnym rankiem w czwartek okazało się, że obszary pożaru ponownie się rozprzestrzeniły.

Reklama

„To jest walka z wiatrakami, po prostu nie widać końca” – ocenił szef operacyjny Rico Walentin w komentarzu dla „Bild”. Meteorolodzy przewidują, że najbliższe 14 dni nie przyniesie nad Niemcy prawie żadnych opadów deszczu.

W niedzielę na najwyższej górze rejonu Harzu, Brocken, także wybuchł pożar. Spłonęły 2 hektary lasu. Dzięki wysiłkom służb ratowniczych, w tym akcji gaśniczej z powietrza, pożar udało się ugasić w poniedziałek.

„Wszyscy spodziewają się suszy w czerwcu oraz w lipcu"

Według najnowszych statystyk Federalnej Agencji ds. Rolnictwa i Żywności, dotyczących pożarów lasów, w 2021 r. w całych Niemczech miało miejsce 548 pożarów lasów. W 2018 roku liczba ta wynosiła 1708, od tamtego czasu spadała z roku na rok spada (w 2019 roku – 1523 pożarów; w 2020 - 1360).

W ocenie Niemieckiej Służby Meteorologicznej obecnie wskaźnik ryzyka pożarów w lasach jest wysoki. W 5-stopniowej skali (gdzie 5 to maksymalne zagrożenie) w prawie całej Brandenburgii wskaźnik wynosi obecnie 4, a miejscami 5.

Na południowym zachodzie kraju w Badenii-Wirtembergii (zwłaszcza w okolicach Jeziora Bodeńskiego) służby pogodowe również oceniają ryzyko wybuchu pożarów w lasach jako wysokie lub bardzo wysokie. Podobnie jest na granicy między Badenią-Wirtembergią a Hesją.

W miarę utrzymywania się suchej pogody sytuacja w całych Niemczech ulegnie pogorszeniu. Rośnie bowiem ryzyko pożarowe na obszarze dużej części Bawarii, zachodniej części Nadrenii Północnej-Westfalii i wielu obszarach Dolnej Saksonii oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

„Najnowsze miesięczne trendy w europejskich i amerykańskich modelach pogodowych są powodem do niepokoju. Wszyscy spodziewają się suszy w czerwcu oraz w lipcu. Wraz z rozszerzaniem się suszy wzrasta prawdopodobieństwo upalnych dni, bowiem sucha gleba nie może już chłodzić powietrza, jak miałoby to miejsce w przypadku wilgotnej gleby” – wyjaśnił meteorolog Dominik Jung z portalu pogodowego wetter.net.