Według portalu Ukraine Support Tracker Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, USA zadeklarowano prawie 26 miliardów dolarów pomocy wojskowej. Liczba ta wkrótce wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ w środę w USA został ogłoszony nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 700 milionów dolarów, w tym 1000 Javelinów i systemy wyrzutni rakiet.

Drugie w rankingu państwo, Wielka Brytania, zobowiązało się w podanym przedziale czasowym do znacznie mniejszej pomocy na poziomie 2,5 miliarda dolarów. Jednak w ujęciu względnym oba pakiety dotyczące pomocy wojskowej odpowiadają za około 0,1 procent PKB każdego z tych państw. Nawet sumując pomoc wojskową, finansową i humanitarną dostarczoną lub zadeklarowaną przez Stany Zjednoczone, stanowi to zaledwie 0,2 procent PKB.

Patrząc na wskaźnik wielkości pomocy w relacji do PKB, mniejsi sąsiedzi Ukrainy ponoszą dużo większe obciążenie niż bogate kraje Zachodu. Polska, która pod względem wartości bezwzględnej jest na trzeciej pozycji w zestawieniu, zadeklarowała pomoc wojskową w wysokości 0,3 proc. PKB. Jeszcze większe obciążenie ponosi Estonia (0,8 proc. PKB).

Innymi dużymi darczyńcami pomocy wojskowej dla Ukrainy są Niemcy i Kanada – mimo że ich wartość ich względnych deklaracji stanowi tylko 0,04 proc. i 0,05 proc. ich PKB.

Reklama
ikona lupy />
Pomoc wojskowa dla Ukrainy / statista.com