"Zgromadziliśmy się w Bukareszcie, blisko brzegów Morza Czarnego, w czasie, gdy trwająca rosyjska inwazja na Ukrainę zagraża pokojowi, bezpieczeństwu i dobrobytowi obszaru euroatlantyckiego. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę wojnę, rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zasad Karty Narodów Zjednoczonych" - czytamy w ogłoszonym komunikacie szefów dyplomacji.

"Rosyjska agresja, w tym uporczywe i pozbawione skrupułów ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną, pozbawia miliony Ukraińców podstawowych usług komunalnych. Wpłynęła na globalne dostawy żywności i zagroziła najbardziej wrażliwym krajom i narodom świata. Niedopuszczalne działania Rosji, w tym działania hybrydowe, szantaż energetyczny i lekkomyślna retoryka nuklearna, podważają międzynarodowy porządek oparty na zasadach" - podkreślili ministrowie.

"Witamy dziś ministra spraw zagranicznych (Ukrainy, Dmytro) Kułebę, stoimy ramię w ramię, w pełni solidarnie z rządem i narodem Ukrainy podczas ich heroicznej obrony kraju i ziemi, składamy hołd tym, którzy polegli" - czytamy w oświadczeniu.

"Solidaryzujemy się z Polską po incydencie z 15 listopada, który doprowadził do tragicznej śmierci w rezultacie rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Potępiamy okrucieństwo Rosji wobec ludności cywilnej Ukrainy oraz łamanie praw człowieka, takie jak przymusowe deportacje, tortury i barbarzyńskie traktowanie kobiet, dzieci i osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, w tym przemoc seksualną (...), muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Potępiamy również tych wszystkich, w tym Białoruś, którzy aktywnie ułatwiają Rosji agresję przeciwko Ukrainie" - napisano dalej w deklaracji opublikowanej przez ministrów.

Reklama

NATO, wraz partnerami i organizacjami międzynarodowymi, a zwłaszcza UE, pomoże Ukrainie chronić swych obywateli i walczyć z kampanią dezinformacyjną i kłamstwami Rosji, a także odbudować infrastrukturę energetyczną i odpierać ataki rakietowe - deklarują szefowie dyplomacji. Podkreślają też, że w obradach w Bukareszcie biorą udział Finlandia i Szwecja, jako "państwa zaproszone do dołączenia do Sojuszu".

"Akcesja da tym krajom większe bezpieczeństwo i uczyni NATO silniejszym" - głosi komunikat. Bezpieczeństwo Finlandii i Szwecji "ma bezpośrednie znaczenie dla Sojuszu, również w trakcie procesu akcesyjnego" - czytamy dalej.

"NATO będzie nadal chronić nasze narody i zawsze bronić każdego cala terytorium Sojuszu (...). Wobec najpoważniejszego zagrożenia od dekad dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa (...) wdrażamy nowe podstawowe wytyczne dotyczące naszej zdolności odstraszania i doktryny obronnej, poprzez znaczące ich wzmocnienie" - głosi komunikat.

"Stoimy ramię w ramię, zjednoczeni i solidarni, i potwierdzamy trwałą, transatlantycką więź między naszymi narodami. Będziemy nadal zabiegać o pokój, bezpieczeństwo i stabilność w całym regionie Euro-Atlantyckim" - brzmi zakończenie wspólnej deklaracji ministrów.

asc/ fit/ adj/