Dane z Ukraine Support Tracker pokazują, że zdecydowanie najwięcej pomocy udzieliły USA. Od rozpoczęcia wojny, w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone zobowiązały się do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej w wysokości 47,9 mld euro. Następnie w zestawieniu są instytucje UE. Wspólnota zadeklarowała pomoc w wysokości 35 mld euro. Kolejne na liście najhojniejszych sprzymierzeńców Ukrainy są: Wielka Brytania (7,1 mld euro), Niemcy (5,4 mld euro) i Kanada (3,8 mld euro) i Polska.

Jeśli chodzi o pomoc wyrażoną jako odsetek PKB, kilka krajów europejskich wysuwa się na czoło. Biorąc pod uwagę ten wskaźnik najbardziej hojnymi darczyńcami są: Estonia (1,1 proc.), Łotwa (0,9 proc.), i Polska (0,5 proc.) Stany Zjednoczone zajmują wówczas dziesiąte miejsce, ponieważ ich pomoc sięga 0,2 procent krajowego PKB.

Według narzędzia śledzącego stworzonego przez Kiloński Instytut Gospodarki Światowej, początkowo Stany Zjednoczone przeznaczyły prawie dwa razy więcej środków niż wszystkie kraje i instytucje UE razem wzięte. Ale po uzgodnieniu nowego pakietu pomocy UE na 2023 r. o wartości 18 miliardów euro, luka między kwotami pochodzącymi z USA a resztą świata znacznie się zmniejszyła. Po połączeniu wszystkich instytucji i krajów UE łączna zadeklarowana pomoc wynosi obecnie prawie 52 miliardy euro.

ikona lupy />
Pomoc wojskowa, finansowa i humanitarna dla Ukrainy po 10 miesiącach wojny / statista.com
Reklama