Wojna na Ukrainie, która miała trwać góra kilka tygodni, trwa już prawie dwa lata, co znacznie uszczupliło zapasy amunicji w rosyjskich magazynach. Dlatego prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się do Kim Dzong Una z prośbą o dostarczenie rakiet balistycznych krótkiego zasięgu i ponad 1 miliona sztuk amunicji artyleryjskiej.

Jak twierdzą eksperci ds. broni, wysłane do tej pory północnokoreańskie rakiety mają podobny rozmiar i dynamikę lotu do rosyjskich rakiet Iskander.

Wysoka skuteczność Patriotów

Reklama

Z raportu Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych wynika, że amerykański system obrony powietrznej Patriot jak dotąd ma dużą skuteczność w zwalczaniu rosyjskich rakiet. Jak podało CSIS, w czerwcu, gdy Rosja próbowała zniszczyć baterię Patriot chroniącą Kijów, system zestrzelił wszystkie 34 rakiety Iskander i Kinzhal wystrzelone przez Rosję.

To ostrzeżenie dla Putina w związku z rakietami KN-23 i KN-24, które rzekomo Kim ma dostarczać Rosji. Koreańskie systemy zaprojektowano tak, aby można je było szybko rozmieścić, aby były zwrotne w locie i niezawodnie uderzały w cele z pewną precyzją. Ale to na system Patriot może nie wystarczyć.

„System obrony przeciwrakietowej Patriot powinien być w stanie przechwycić rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Korei Północnej, biorąc pod uwagę jego skuteczność przeciwko rosyjskim Iskanderom” – powiedział Shaan Shaikh, pracownik projektu Missile Defence Project w CSIS, waszyngtońskim zespole doradców.

Arsenał rakietowy Korei Płn.

Od 2019 r. wojsko Kim Dzong Una w ramach testów wystrzeliło około 120 rakiet i prawdopodobnie zamierza zbudować arsenał, który ostatecznie może liczyć tysiące sztuk.

Według danych opracowanych przez Koreański Instytut Analiz Obronnych, które opublikował w 2022 r. południowokoreański polityk Shin Won-sik (od 2023 r. minister obrony narodowej Korei Południowej), północnokoreańskie rakiety kosztują około 5 milionów dolarów za sztukę. Jednak od tego czasu, w miarę zwiększania produkcji, koszty ponoszone przez Kim Dzong Una prawdopodobnie spadły.

Sprzedaż broni jest potencjalnie znaczącym czynnikiem generującym przychody zagraniczne, których bardzo potrzebuje dotknięta sankcjami gospodarka Korei Północnej. Jednak izolowany reżim, który od dawna wykorzystuje podejrzaną działalność do generowania dochodów, dostarcza rakiety Putinowi nie tylko w celach komercyjnych.

Korea Płn. dostanie „cenne informacje techniczne i wojskowe"?

Użycie rakiet północnokoreańskich wydaje się czymś całkiem nowym, a dane na temat ich skuteczności są skąpe. Wszelkie informacje, które Kim może zebrać na temat skuteczności jego broni w walce w świecie rzeczywistym, mogą również pomóc jego reżimowi w udoskonalaniu przyszłych projektów i strategii ataku.

„Wykorzystanie przez Rosję rakiet balistycznych KRLD w Ukrainie zapewnia również KRLD cenne informacje techniczne i wojskowe” – stwierdził Departament Stanu USA we wspólnym oświadczeniu z tego miesiąca, które obejmowało około 50 państw.

Moskwa potrzebuje rakiet, a Kim poligonu

Transfer rakiet z Korei Północnej o zasięgu około 400–800 kilometrów zwiększa pulę broni, z której Kreml może skorzystać, aby zaatakować Ukrainę w miarę trwania wojny.

„Przekazanie przez Koreę Północną kilkudziesięciu SRBM (rakiet balistycznych krótkiego zasięgu) zostanie przyjęte z zadowoleniem przez Moskwę, która wyczerpała swoje przedwojenne zapasy pomimo wysiłków na rzecz zwiększenia produkcji rakiet” – stwierdził Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych w niedawnym raporcie.

Tymczasem Kim stara się jeszcze bardziej unowocześnić swój arsenał. W tym roku reżim wystrzelił nowy typ głowicy bojowej, która podobno, porusza się z dużymi prędkościami i zmienia kierunki w powietrzu. Głowica jest zamontowana na rakiecie średniego zasięgu, zaprojektowanej tak, aby razić wszystkie bazy Japonii i USA na Guam.

Rosja nasila ataki rakietowe, aby wyczerpać obronę Ukrainy

Pod koniec grudnia Rosja nasiliła kampanię bombardowań, wystrzeliwując setki rakiet w kierunku miast na całej Ukrainie, zabijając dziesiątki osób. Stany Zjednoczone ustaliły, że Rosja prawdopodobnie użyła w tym ataku rakiet północnokoreańskich.

Napływ z Korei Północnej prawdopodobnie doprowadzi do wyczerpania zapasów rakiet do baterii Patriot i innych systemów obrony powietrznej Ukrainy. Strategia wyczerpania może osłabić ukraińską obronę i umożliwić Rosji skuteczniejsze ataki.

W rezultacie członkowie NATO zobowiązali się w styczniu do zwiększenia produkcji i zakupu 1000 rakiet Patriot w celu wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy, kosztem 5,5 miliarda dolarów.