Strategiczne Partnerstwo jako odpowiedź na Chiny

Ogłaszając strategiczne partnerstwo, prezydent Marcos Jr. mówił o coraz bardziej złożonych realiach geopolitycznych w obliczu rosnącego zagrożenia rakietowego i nuklearnego ze strony Korei Północnejoraz przybierającej na sile roszczeniowości ChRL wobec Morza Południowochińskiego.

Obaj przywódcy zgodzili się zacieśnić współpracę w przemyśle obronnym. Obejmuje to m.in. realizację trzeciej fazy projektu modernizacji filipińskiej armii, w której, jak podkreślił południowokoreański prezydent, Seul będzie "aktywnie uczestniczyć".

Jak zaznacza filipiński portal Rappler, do podpisana umowy doszło w momencie, "kiedy Manila rozpoczyna od dawna spóźnioną zmianę w celu nadania priorytetu obronie zewnętrznej".

Wzmocnienie sił zbrojnych Filipin dzięki Korei Południowej

Korea Południowa dostarczyła już wcześniej Filipinom lekkie samoloty szturmowe FA-50, okręty wojenne i pociski rakietowe.

Filipiny były pierwszym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Koreą Południową w 1949 r.

Po wizycie na Filipinach prezydent Jun poleci do Singapuru, a następnie do Laosu na szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Krzysztof Pawliszak (PAP)