Thunberg zgodziła się dobrowolnie na opuszczenie Izraela

Thunberg i troje innych aktywistów dobrowolnie zgodziło się opuścić terytorium Izraela, podpisując dokumenty deportacyjne, co uniemożliwia im ponowny wjazd do tego państwa - przekazała doradzająca aktywistom izraelska organizacja pozarządowa Centrum Prawne Adalah.

Osiem pozostałych osób zostało przewiezionych do aresztu i oczekuje na rozprawę odwoławczą przed sądem.

Izraelskie MSZ opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcie Thunberg w samolocie do Paryża, z którego ma wrócić do rodzinnej Szwecji.

Aktywiści chcieli przełamać blokadę morską Strefy Gazy

Żaglowiec Madleen został przejęty przez izraelską marynarkę w nocy z niedzieli na poniedziałek na wodach międzynarodowych i odholowany do portu w Aszdodzie.

Rejs zorganizowała grupa Freedom Flotilla Coalition. Celem misji było pokojowe przełamanie prowadzonej przez Izraela blokady morskiej Strefy Gazy i dostarczenie na to ogarnięte wojną palestyńskie terytorium symbolicznej pomocy humanitarnej.

Władze izraelskie kilkakrotnie ostrzegały załogę płynącego pod brytyjską banderą jachtu, że zostanie zatrzymany.

Jeszcze przed przejęciem jednostki Thunberg nagrała wideo, w którym poinformowała, że jacht został przejęty na wodach międzynarodowych przez siły izraelskie, a jego załoga uprowadzona.

Organizatorzy konwoju zarzucają Izraelowi złamanie prawa międzynarodowego, rząd w Jerozolimie podkreśla, że działa zgodnie z prawem.

Izrael zarzuca Thunberg antysemityzm i wspieranie terroryzmu

Minister obrony Israel Kac zarzucił Thunberg i innym aktywistom na Madleen m.in. antysemityzm i wspieranie terrorystycznego Hamasu. MSZ w Jerozolimie opisywało wyprawę jako rejs "selfie-jachtu" z "tak zwanymi celebrytami".

Ministerstwo podkreśliło, że istnieją inne, legalne sposoby na dostarczanie pomocy do Strefy Gazy, a Izrael regularnie przepuszcza transporty. Zapewniono jednocześnie, że przewożone na jachcie towary trafią na palestyńskie terytorium.

Wojna Izraela z Hamasem

Kac polecił również, by zatrzymanym aktywistom wyświetlono film dokumentujący okrucieństwa popełnione przez Hamas 7 października 2023 r., gdy podczas najazdu na Izrael zabito ok. 1200 osób, w większości cywilów. Według ministra załoga jachtu odmówiła oglądania projekcji.

Po ataku Izrael rozpoczął wojnę przeciwko Hamasowi, w której - według lokalnych władz Strefy Gazy - zginęło już blisko 55 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje na niej kryzys humanitarny. Jak alarmowała ONZ, sytuacja jest najgorsza od początku wojny, a wszystkim mieszkańcom Strefy Gazy grozi głód. Izrael przez ponad 11 tygodni blokował dostawy pomocy. 19 maja transporty wznowiono, ale według grup pomocowych są one niewystarczające.

Izrael od ponad 15 lat prowadzi blokadę morską Strefy Gazy, podkreślając, że jej głównym celem jest uniemożliwienie dozbrajania Hamasu.

Jerzy Adamiak (PAP)