"Jesteśmy zdecydowani kontynuować wojnę po przerwie, by osiągnąć cel, jakim jest wyeliminowanie Hamasu; nie mam zamiaru z tego rezygnować" - powiedział premier w niedzielnym wywiadzie dla prawicowej telewizji Kanał 14.

To stanowisko stawia pod znakiem zapytania wykonalność przedstawionego przez Stany Zjednoczone trzyetapowego planu zawieszenia broni w toczącej się od ośmiu miesięcy wojnie - komentuje agencja AP. Według propozycji prezydenta Joe Bidena, w pierwszej sześciotygodniowej fazie wstrzymania walk Hamas uwolniłby 33 najbardziej narażonych ze względu na wiek i stan zdrowia ze 120 przetrzymywanych. W tym czasie miałyby trwać negocjacje nad trwałym zawieszeniem broni wprowadzonym w drugiej fazie.

Reakcje na odrzucenie planu zawieszenia broni

Reklama

Hamas ostrzega, że nie zwolni zakładników bez gwarancji całkowitego rozejmu i wycofania się Izraelczyków ze Strefy Gazy. Słowa Netanjahu są "jawnym odrzuceniem" wspieranego przez USA i ONZ porozumienia - przekazała organizacja po wyemitowaniu wywiadu premiera.

Stanowisko Netanjahu skrytykowały też rodziny porwanych, które widzą w nim faktyczne odrzucenie przez premiera propozycji umowy uwalniającej wszystkich zakładników.

Koniec intensywnych walk w Strefie Gazy

W niedzielnym wywiadzie Netanjahu ogłosił też, że faza intensywnych walk z Hamasem w Strefie Gazy dobiega końca, co nie oznacza końca wojny. Zapowiedział, że zakończenie walk w Strefie pozwoli na przekierowanie większych sił na północ kraju, której zagraża libański Hezbollah.

Rozmowa na antenie Kanału 14 była pierwszym wywiadem, którego premier udzielił izraelskim mediom od ataku terrorystycznego palestyńskiej organizacji Hamas 7 października 2023 r.

Skutki październikowego ataku Hamasu

W październikowym ataku na Izrael terroryści zabili blisko 1200 osób i uprowadzili 251, z których 116 jest nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy. Jak szacują media powołujące się na źródła wywiadowcze, 66 z nich już nie żyje. W odpowiedzi na napaść armia izraelska rozpoczęła ofensywę w Strefie Gazy w celu wyeliminowania Hamasu. Według kontrolowanej przez Hamas administracji zginęło w niej ponad 37,5 tys. osób. Wskutek wojny Gaza pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na ogromną skalę.

Z Jerozolimy Jerzy Adamiak (PAP)